Abana CHP’den Çay Setti Bildirisi:
YAPILAN YANLIŞTAN DÖNÜLMELİDİR!

<center> Abana CHP’den Çay Setti Bildirisi: </center><center><font color=’blue’> YAPILAN YANLIŞTAN DÖNÜLMELİDİR! </font></center>

Abana CHP, “çay setti” konusunda bir bildiri yayımladı.

CHP, Abanalılara seslenerek, Çay yatağında yapılan yanlış düzenlemelere ilişkin kaymakamlığa gerekli başvuruyu yaptıklarını; yurttaş olarak hepimizin, farkındalık yaratmak ve çözüme ortak olmak açısından, bildiriyi, ”kopyala yapıştır” yöntemiyle “Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi”ne (CİMER) ayrı ayrı yollamamızı istiyor.

Bildiri şöyle:

11 Ağustos 2021 tarihinde yaşadığımız sel felaketi esnasında, aynı vadi içerisinde yer alan Bozkurt İlçesi, 40 metreye kadar daraltılmış çay seddi ve kısa köprülerinin tıkanması ile topyekün bir felaket yaşarken, Abana İlçe Merkezi ve Zeytinlik bölgesinde durum:

1- Kirse Kayası ve Atmeydanbaşı’ndaki doğal oluşumlu kayalık yapılar.

2- 1953 yılında Ezine Çayı’nın doğusuna ve köprüden denize kadar batısına yapılmış olan eski çay seddi.

3- 1971 yılında yapılmış olan, 130 m uzunluğundaki Harmason Köprüsü.

Bunlar sayesinde Abana, kısmi zarar görmüştür.

Zarar, sonradan yapılmış, daraltılmış seddin bulunduğu sanayi bölgesinde yaşanmıştır.

Ancak, şimdi selden sonra yapılan projelerde ve inşaatına başlanan çay yatağı ıslah çalışmalarında bu doğal kayalıkların traşlanarak çayın doğal yatağının değiştirilmek istendiğini gözlemliyoruz.

Aynı şekilde Ezine Çayı’nın batı tarafında yapılmakta olan tahkimat duvarının çay yatağını ve köprü ayak açıklığını daralttığını görmekteyiz.

Abana, doğal kayalık yapıları, eski çay sedleri ile birlikte, mevcut Harmason Köprüsü’nün sağlam yapısı ve uzunluğu sayesinde taşkından büyük oranda korunmuştur.

1- Çay yatağının, doğal kayalıklar traşlanarak, mevcut yatağında yönünün değiştirilmesi.

2- Yeni yapılan tahkimat duvarları ile çay yatağının daraltılması.

3- Mevcut uzun Harmason Köprüsü’nün, yeni yapılan dar tahkimat duvarları ile işlevsiz şekilde kısaltılması, ileriki tarihlerde yaşanabilecek bir selin, Abana‘da çok büyük zararlara neden olabilecek bir felaket doğmasına sebep olacağını görmekteyiz.

Çay yatağında yapılacak düzenlemelerin, biz yöre halkının da görüşleri dikkate alınarak yapılması büyük önem arzetmektedir.

Halihazırda yapılmakta olan düzenlemelerin, yukarıda ifade olunan konular dikkate alınmadan yapıldığı görülmekte olup, yanlışta ısrar edilmesi büyük bir tarihi hata olacaktır.

Geç kalınmadan bu hatalı çalışmalar durdurulmalı ve bölgeye uygun çalışmalar yapılmalıdır.

Konu ile ilgili fotoğraflar ekte paylaşılmıştır.

Gereğini bilgilerinize sunarım.”

 

Etiketler