Ağlı:
ÇİLEK İSTEKLERİNE YETİŞEMİYOR

<center> Ağlı: </center><center><font color=’blue’> ÇİLEK İSTEKLERİNE YETİŞEMİYOR </font></center>

Geçen yılki yerel seçimlerde Merkez Mahallesi Muhtarı seçilen Ev Hanımı Sümran Guyucu Yalçın, işletmecilik konusunda da kadınlara örnek olmak için Kaymakam Ökkeş Safa Türkoğlu‘nun önerisiyle organik çilek üretimine başladı.

Sümran Guyucu Yalçın:

“Bir toplantı sırasında kaymakamımız, çilek yetiştiriciliği projesinden bahsetti. Kaymakamımız ilçede kadınların aktif olarak üretimde yer almasını istiyordu. ‘Kadınlar da girişimci olsun’ dedi. Özel İdare destekli çilek yetiştiriciliği projesinden bahsetti. Ben de kardeşimle konuştum. Aile işletmesi şeklinde bu işe girmeye karar verdik. Araziyi yıllar sonra işleyip ekilebilir hale getirdik. Hiç ekilmediği için organik tarıma elverişliydi. İlaç ya da kimyasal gübre kullanmadık. Ürün organik olduğu için hem çok lezzetli hem de ilgi oldukça fazla. Bizi arıyorlar, siparişi sıraya koyarak ünleri satıyoruz.”

Yalçın‘ın kardeşi Murat Guyucu:

“Çilek yetiştirmeyi hiç bilmiyorduk ama birlikte girdik. Projede Kaymakamımızın, Belediye Başkanımızın, Tarım ve Orman Müdürümüzün çok desteği var. Arazi uzun süredir ekilmediği ve büyük olduğu için komşularımız da destek çıktı. Komşularımızla imece usulü dikimi yaptık. Siparişleri yetiştiremiyoruz. Herkes tadına bakınca çok beğeniyor ve talep artıyor. Ağlı‘da ilk kez yetiştiriyoruz. Çileğin yetiştiğini gören komşularımız da üretmeyi düşündüklerini söyledi.”

(Bu haber “sondakika.com“dan derlendi)

Etiketler