Amasra
KRUVAZÖR TURİZME AÇILIYOR

<center> Amasra </center><center><font color=’blue’> KRUVAZÖR TURİZME AÇILIYOR </font></center>

Bartın‘ın tarihsel ve turistik ilçesi Amasra‘ya yabancı turistlerin deniz yoluyla ulaşımını sağlamak için bir yıl önce yolcu limanında belediyece başlatılan çalışmalar yüzde 90 oranında tamamlandı.

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, “Amasramız yaz sezonunda ciddi turist ağırlayan tarihi ve turistik ilçemiz, bundan sonra artık deniz ulaşımıyla özellikle yabancı turistlerin geleceği bir yer haline gelecektir” dedi.

Tarihsel ve doğal güzellikleri ile her yıl 1 milyonun üzerinde yerli ve yabancı turisti ağırlayan Amasra‘da kruvazör turizminin gelişmesi için yapılan yolcu iskelesinin çalışmaları sürüyor.

2013‘te Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı‘nca  Amasra Belediyesi’ne verilen limanda büyük yolcu gemilerinin yanaşması için belediyce bir yıldır yürütülen çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi.

220 metre uzunluğunda, 8 metre genişliğindeki yolcu iskelesine kamera; yangın güvenlik sistemleri, ofislerin yerleştirme işlemleri tamamlandı.

Amasra Belediyesi‘nce işletilecek yolcu limanı uluslararası güvenli liman işlevini kazandıktan sonra çalışmaya başlayacak.

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır:

“Burası gümrüklü yolcu iskelesi olarak tanımlanmış alandır. Amasra Belediyesi olarak buraya bir yıldır ciddi yatırım yaparak, yolcu limanımızın yüzde 90’lık kısmı tamamlanmış durumdadır. Şimdi ise uluslararası güvenlik belgesi ve liman işletme süreci tamamlandıktan sonra önümüzdeki yaz aylarında kruvazör gemilerini ağırlamaya başlayacağız. Şu anda 2021 yaz ayı için 3 yolcu turist gemimiz limanımıza gelerek, Amasra’yı gezme imkanı bulacak. Karadeniz Bölgesi’nde Sinop’tan sonra güvenlikli liman anlamanda bizde ikincisi olarak uğrak noktası olacağız. Hem de Anadolu’ya açılan en yakın kapılardan biri olmayı hedefliyoruz. Amasramız yaz sezonunda ciddi turist ağırlayan tarihi ve turistik ilçemiz, bundan sonra artık deniz ulaşımıyla özellikle yabancı turistlerin geleceği bir yer haline gelecektir. Sadece Amasra değil, bölgenin turistik potansiyeline önemli katkılar sağlayacaktır.”

(Bu haber “ntv.com.tr“den derlendi)

Etiketler