Araç Belediyespor HENTBOL TAKIMI
SÜPER LİG’E YÜKSELDİ

<center> Araç Belediyespor HENTBOL TAKIMI </center><center><font color=’blue’> SÜPER LİG’E YÜKSELDİ </font></center>

Araç Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Kadın Hentbol Takımı, Süper Lig‘e yükseldi.

Kastamonu’da, 2014‘te başlatılan bir “proje“yle farklı illerden, hentbol oynamaya uygun ancak bu olanağı bulamayan öğrenci arayışına girildi.

Antrenör Fatih Muhammed İkbal, Çorum, Bolu, Zonguldak, Karabük ve Yalova’dan belirlediği 8 sporcuyu Kastamonu’ya getirdi. Lise ve ortaokulda okuyan öğrencilere Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü‘nce bir ev tutuldu ve eğitim giderleri konusunda da yardımcı olundu.

Hem eğitimlerini sürdüren hem de Kastamonu Gençlik ve Spor Kulübü’nde hentbol oynayan öğrencilerin takımı 2,5 yıldır Araç Belediye Gençlik ve Spor Kulübü olarak çalışmalarını Araç İlçesi‘nde sürdürüyor.

Hentbol takımı bu yıl ligi 2. sırada tamamlayarak Süper Lig’e çıktı.

Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya:

“Bizim ve arkadaşlarımızın desteğiyle, hatta ceplerimizden para katarak bu işe gönül verdik ve bu sonuca ulaştık. Çok mutluyuz. Onlarla gurur duyururuz. Dışarıdan destekler alarak kendi güçlerimizi de birleştirip şampiyonluk tabii ki herkesin hedefi ama düşmeden orta sıralarda başarılı bir şekilde Türkiyemizde ve dışarıda takımımıza sahip çıkarak onları gerekli noktalara taşımak hedefimiz.”

Kulüp Başkanı Tevfik Demir Özdemir:

“Bizler kendi sporcularımızla gurur duyuyoruz. Bir taraftan da eğitim hayatlarına devam ediyorlar. Hedefimiz önümüzdeki yıl ilk 4 içinde olarak Avrupa kupalarına vize almak. Profesyonel kulüpler yabancı transfer yapıp yıldız oyuncuları toplayarak Avrupa kupasına çıkmayı düşünüyor. Yönetim ve ilçe halkımızın anlayışı bu değil. Biz kendi kadrolarımızla bir yere getirmek istiyoruz.”

Çalıştırıcı Fatih Muhammed İkbal:

“O zaman orta son, lise 1 yaş grubundalardı. Onlarla birlikte bölgesel lige bir takım yaparak başladık. Aynı sene 2. Lig’e çıktık. Burada iki yıl kaldıktan sonra 1. Lig’e çıktık. Burada üçüncü senemizin sonunda Süper Lig’e çıkmayı garantiledik. Çok genç bir takım. 18-18,5 yaş ortalamasıyla oynuyoruz. Şu anda yaklaşık 4-5’i üniversiteyi de kazandı, 5-6’sı milli takımların değişik seviyelerinde oynuyor. Birkaçı üniversiteyi bitirip öğretmenliğe, antrenörlüğe adım atacak duruma doğru geliyorlar. Onların elinden tutup daha üst seviyeye nasıl taşıyabiliriz? Hem sporcu hem öğrenci anlamında hem de bundan sonraki kendi yaşantılarıyla ilgili nasıl bir dokunuş yapabiliriz, hala bunlarla uğraşıyoruz. Bence çoğu bunları hak ediyor. İyi yerlere geleceklerini ileride A Milli Takım’ın iskeletini oluşturacaklarını düşünüyorum.”

Sporculardan 18 yaşındaki Ceyhan Coşkunsu:

“Liseyi burada okumaya başladım. İlk geldiğimde 2. Lig’deydik daha sonra 1. Lig’e çıktık. Bu sene ikinci olarak Süper Lig’e çıkmayı garantiledik. Buraya geldiğimde 13 yaşındaydım. Aynı hoca aynı takımla oynuyorum. Hedeflerimize bugüne kadar ulaştık. Bu sene de Süper Lig’e çıktık onur ve gurur veriyor. Süper Lig’de kalıcı olmayı hedefliyoruz.”

Karabük’ten Gelen Cansu Erdoğdu:

“Takımımı çok seviyorum. Bütün arkadaşlarımın çoğu il dışından geldi. Bu zamana kadar birçok hedef koyduk hepsini başardık. Takım değil aile gibiyiz. Herkesi çok seviyorum.”

Özgecan Uçar:

Araç halkı bizi çok destekliyor. Kendi aramızda aile, dost kardeş gibiyiz. Hedefim milli takımda ve kendi takımımda büyük başarılara imza atmak.”

(Bu haber “kastamonugazetesi.com.tr”den derlendi)

Etiketler