Avukatlar Anıtkabir‘e Yürüdü:
KASTAMONU BAROSU’NDAN SERT TEPKİ

<center> Avukatlar Anıtkabir‘e Yürüdü: </center><center><font color=’blue’> KASTAMONU BAROSU’NDAN SERT TEPKİ </font></center>

Kastamonu Barosu önünde avukatların da katılımıyla yapılan basın açıklamasında Kastamonu Baro Başkan Yardımcısı Av Hakan Marangoz, “Baro başkanlarımız Avukatlık Kanunu’nda yapılmak istenen değişiklikle ilgili seslerini duyurmak için, Başkent’te maruz kaldıkları engellemeler karşısında bu açıklamayı yapma ihtiyacı duyduk. Avukatların bugünkü mücadelesi, aslında tüm baskı mağduru kesimlere örnek teşkil edebilecek manifesto niteliğindedir” dedi.

Amaçlarının “Savunma olgusunu diri tutmak“ olduğunu söyleyen Av Hakan Marangoz, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Maddi gücü olmayanlara avukat görevlendiren Baro, kadına ve çocuğa karşı şiddet ve istismarda durumdan vazife çıkaran Baro, ceza yargılamasını hukuka uygun kılan Baro, hukukun üstünlüğü mücadelesini yorulmadan sürdüren Baro… Anılan işlevleri yerine getirmenin verdiği özgüvenle başkent’e kadar büyük bir özveriyle yürümeyi başaran Baro Başkanlarının Ankara’ya alınmaması, son derece elim bir gelişmedir. Barobaşkanlarının içinden geçilen pandemi sürecinde duyarlı meslektaşlarımız adına yürüdüğü, geniş katılımı şimdilik ertelediği bir düzlemde az sayıdaki sembolik bir başkent girişine izin verilmemesi üzüntüyle karşılanmaktadır. Amaç; yalnızca baroların ve avukatların hak ve yetkilerini muhafaza etmek değil, hukuk devletinin teminatı niteliğindeki savunma olgusunu diri tutmaktır. Mücadele etmemek avukatlığın doğasına ters düştüğünden Baro Başkanı Av Özgür Demir tarafından mücadeleye devam edilmektedir ve başkente alınana kadar aynı noktada kalınacaktır. Kastamonu Barosu mensubu meslektaşların bu mücadeleye sonuna kadar destek olduğu, Baro Başkanları tarafından verilecek karara göre tüm meslektaşların başkentteki mücadeleye dahil olacağı bilinmelidir.”

Bu açıklama sonrasında Ankara’daki Baro Başkanlarının Anıtkabir’e gitmelerine izin verildiği haberi ulaştı. Bu gelişme üzerine de Av Hakan Marangoz, “Birkaç dakika önceki gelişmeyi başkanımız bize iletti. Baro Başkanlarımızın dirençli, dik duruşları sayesinde mücadelelerinin sonuç verdiğini, olumlu gelişme olduğunu öğrendik. Önlerinde kurulan barikatın kaldırıldığını, şehre girerek Anıtkabir’e ulaştıklarını öğrendik” dedi.

(Bu haber “kastamonuilkhaber.com“dan derlendi)

Etiketler