Ayancık: 200 Kişinin Çalışacağı
ÇİĞDEM TEKSTİL AÇILDI

<center> Ayancık:  200 Kişinin Çalışacağı </center><center><font color=’blue’> ÇİĞDEM TEKSTİL AÇILDI </font></center>

Yapımını Ayancık Belediyesi‘nin üstlendiği, 200 kişinin çalışacağı “Çiğdem Tekstil” dün (9 Nisan) açıldı.

Ayancık Belediye Başkanı Hayrettin Kaya:

“Göreve gelmeden önce Ayancık halkına söz verdiğimiz ilk konu göç veren değil ‘Göç alan bir Ayancık inşa edeceğiz‘ demiştik. Yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda belediyemiz tarafından yapılan modern tekstil fabrikası ile birlikte bunun ilk adımını gerçekleştirdik. İkinci tekstil fabrikasının ihalesini tamamlayıp önümüzdeki günlerde temel atma töreni gerçekleştireceğiz ve bu yıl içerisinde faaliyete geçmesini sağlayacağız. Bu yatırımlar ile birlikte tekstil alanında ilçemizde yaklaşık 1.000 kişilik istihdam oluşturmayı hedefliyoruz.’’

Gerzeli girişimci Çiğdem Özcan, 2017’den bu yana  65’i kadın olmak üzere 70 kişiye ekmek kapısı olmuştu. Dün [9 Nisan) Ayancık‘a ikinci fabrikayı açmanın coşkusunu yaşadı.

Çiğdem Özcan:

“En büyük hayalim kadın ağırlıklı bir iş yeri açmaktı. Bu hayalimi gerçekleştirdiğim için çok mutluyum. 200 kişi istihdam edilecek fabrikada daha çok insana dokunabileceğim, daha çok insanla temas halinde olacağım bu fabrika da kadın ağırlıklı olacak”

“Biliyorsunuz ki, işinizi bilmediğiniz, çıraklığını yapmadığınız bir şeyin sahibi olamazsınız. Ben tekstilin tozunu küçük yaştan beri yutmuş biriyim. 12 yaşında tekstille tanıştım. Tekstile distribütörlük yaparak başladım, sırasıyla uzman yöneticilik ve süpervizörlük yaptım. Ben, patronla işçi arasında her zaman köprü görevindeydim. Bu köprülük esnasında da kendime aşıladığım doğrular vardı. Patronu düşünmek zorundaydım çünkü onun bir koluydum; işçiyi de düşünmek zorundaydım çünkü onları ben çalıştırıyorum. Yani köprü olurken o kadar eğilip büküldüm, yoruldum, piştim ki, artık bu işi kendi başıma yapmalıyım, kendi işimin patronu olmalıyım’ dedim.”

“Eşimden başka kimse bana inanmadı. 10 yıldır Gerze‘de yaşıyorum, 4-5 yıl yönetici olarak çalıştım, yöneticilik yaptığım dönemde çok iyi insan yatırımı yaptım.

Önce ektim şimdi de biçiyorum. Ben Sivaslıyım ama burası artık benim de memleketim oldu. Soranlara ‘Sivas-Gerzeliyim‘ diyorum. 3 sene geride kaldı. Sinop-Gerze‘de 22 kişiyle başlamıştık 70 kişiyle çalışıyoruz. Çalışanlarımız kadın ağırlıklı. 70 kişinin 65 ‘i kadın, Bugün (9 nisan) açılışını yaptığımız 200 kişiye istihdam sağlayacağımız  Ayancık İlçesi‘nde de bu böyle olacak. İhracat olarak Almanya‘ya Hollanda‘ya, Polonya‘ya, Fransa‘ya, Belçika‘ya ürünler dikiliyor.”

Açılışa CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, İlçe Kaymakamı İsmail Pendik, Belediye Başkanı Hayrettin Kaya, Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salim Akbaş ve Gerze Önceki Dönem Belediye Başkanı Osman Belovacıklı da katıldı.

(bu haber “ayancikdogus.com”dan derlendi)

 

Etiketler