Ayancık:
GELECEK 50 YILIN SU SORUNU ÇÖZÜLDÜ

<center> Ayancık: </center><center><font color=’blue’> GELECEK 50 YILIN SU SORUNU ÇÖZÜLDÜ </font></center>

Ayancık Belediye Başkanı Hayrettin Kaya, “SUKAP Projesi“yle Ayancık’ta gelecek 50 yılın su sorununun çözüldüğünü belirtti:

“İçme suyu hattının uzunluğu 64 km olup bütçesi 12 milyon 847 bin TL’dir. Bu bütçenin yüzde 50’si İller Bankası kredisiyle; diğer yüzde 50’si ise belediyemiz tarafından karşılanmaktadır.”

“İçme suyu hattı 33 yıllık eski ve sağlıksız asbest borulardan oluşuyordu. Su şebeke ve acil durum planı yoktu. Küçük çaplı eski borular basınç yönetimini imkansız kılıyordu. 20 adet sokak vanası olması nedeniyle su kesintilerinden tüm ilçe etkileniyordu. 192 yeni sokak vanası ile lokal kesintilere çözüm getirildi. Yenilenen boruların kopma, uzama, basınç testleri yapıldı.”

“Tüm şebeke bağlantılarını GPS verileri ile izliyor ve artık arızaları anında tespit edebiliyoruz. Yeni hattın devreye alınmasıyla kayıp-kaçak oranının yüzde 5’in altına indirilmesi hedefleniyor. SUKAP projesinin yüzde 75’ini tamamladık. Artık musluklarımızdan kesintisiz ve daha sağlıklı su içeceğiz. Ayancık için çok büyük önem arzeden ve gelecek 50 yılın su problemini çözüme kavuşturduğumuz projemiz tüm halkımıza hayırlı olsun.”

“Proje çalışmaları boyunca çevremize verdiğimiz geçici rahatsızlıklardan dolayı halkımızdan özür dileriz. Bu çalışmalar boyunca bozulan yollarımızın tamiri en kısa sürede başlayacak olup tüm ilçe içi yollar en ivedi şekilde halkımıza ve Ayancık’a yakışacak bir şekilde yeniden yapılacaktır.”

(Bu haber “ayancikgazetesi.com“dan derlendi)

Etiketler