Ayancık:
KEPÇEYLE 40 KİŞİYİ KURTARDI

<center> Ayancık: </center><center><font color=’blue’> KEPÇEYLE 40 KİŞİYİ KURTARDI  </font></center>

Sinop İl Özel İdaresi’nde görevli Kepçe Operatörü Sefer Cankur, sel yıkımının yaşandığı 11 Ağustos gecesi, köy muhtarının yardım isteği üzerine iş makinesiyle Babaçay Köyü’ne (Aylancık) ulaştı.

Köyde sel sularının yükseldiğini gören Cankur, süren “şiddetli yağmur”a karşın, kepçesiyle tek tek evlere ulaşarak yurttaşları güvenli bölgelere götürdü.

Zaman zaman kendi yaşamını da “risk”e atarak 40 kişiyi kurtaran Cankur, tüm çabalarına karşın, evlerinden çıkmayıp, sel sularına kapılan kişilerin üzüntüsünü yaşıyor:

“Köye gittiğimde sel suları bayağı yükselmişti. Hemen insanları kurtarmaya başladım. İki üç saat bir çalışma yaparak bazı kişileri evlerinden topladım. Kırk kişiyi güvenli bölgelere taşıdım. Gelmek istemeyenler oldu, zorla götürdük. Ama maalesef daha sonra sel sularına kapılan bir ev oldu. O evdekileri ikna edemedik. Tüm uğraşlarımıza rağmen gelmediler.”

“Sular evlere dolmaya başlayınca çok korkanlar oldu. Ben de biraz cesaret gösterip onları kurtarmaya çalıştım. Orada işimi tamamlayınca sabah saat 06.30 gibi köyden şantiyeye ulaştım. Bu sefer de benim iş makinem sulara kapıldı, orada mahsur kaldık. Helikopter gelerek bizi kurtardı. Tüm yaşananların ardından şunu söylemek istiyorum. Keşke gelmeyenler de ikna olsalardı, onlar için çok üzüldüm.”

(Bu haber “vitrinhaber.com”dan derlendi)

Etiketler