Ayancık:
MUHTAR KÖYÜNDE MÜZE AÇTI

<center> Ayancık: </center><center><font color=’blue’> MUHTAR KÖYÜNDE MÜZE AÇTI </font></center>

Ayancık‘ta 20 yıllık “koleksiyoner köy muhtarı“, eski okuldan dönüştürdüğü köy konağını 4 yıl önce tarihsel “silâh“ların ve “tarımsal aletler“in oluşturduğu bir müze durumuna getirdi.

Muhtar Hasan Akın, İçinde tarım araçlarından, Osmanlı dönemine ilişkin “silâh“ların yer aldığı koleksiyonu büyük ilgi görüyor.

Müzenin açılışı 4 yıl önce köyde geleneksel olarak düzenlenen Hıdırellez Şenlikleri‘nde yapılmıştı.

Muhtar Akın:

“4 yıl önce geleneksel olarak yapılan şenliklerimizde bir ilki gerçekleştirdik. Şenliklerimizi her yıl yapıyorduk ama sergi kısmını ilk kez gerçekleştirmiş olduk. Köy okulunu köy konağı yaptık ve bahçesini de restore ettik. 2016 yılındaki şenliklerimizden bu yana Çanakkale ve ikinci dünya savaşından kalma silahlar ile eski tarım aletlerini burada sergiliyoruz. Bu eserlerin çoğunu yüksek köylerden topladım. Ayrıca kendim koleksiyonerim. Bu eserler yaklaşık 20 yıllık birikimim. Toplamda yaklaşık 300‘e yakın eser sergiliyoruz. Osmanlı yatağan kılıçları, hançer, Kafkas kamaları, İngiliz ve Fransız askerlerine ait toplu tabancalar ve tüfekler de sergimizde yer alan en nadide parçaların başında geliyor.”

(Bu haber “vitrinhaber.com“dan derlendi)

Etiketler