Bartın-Kurucaşile:
27 KM‘LİK TÜNELLER YAPILIYOR

<center> Bartın-Kurucaşile: </center><center><font color=’blue’>27 KM‘LİK TÜNELLER YAPILIYOR </font></center>

Karadeniz Kıyı Yolu‘nun Bartın-Cide bağlantısı için çalışmalar sürüyor.

60 km olan Bartın-Kurucaşile yolu yağışlı, karlı ve buzlu havalarda sürücülerin korkulu düşü olan “keskin virajlar“ ve “rampalar“la dolu.

Bu yol, geliş-gidiş 27 km uzunluğundaki tünellerle geçilecek.

Yapımı süren bu tüneller, viyadükler ve köprüler tamamlandığında Bartın-Kurucaşile yolu 60 km‘den 45 km‘ye düşecek. İki nokta arasında yaklaşık 1,5 saatte sağlanan ulaşım da 20-25 dakikaya düşecek.

Bartın’ın Amasra İçesi‘ndeki Çakraz ile Kurucaşile arasındaki çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı.

1.100 m uzunluğundaki Çakraz-Avara Tüneli (T-1) ulaşıma açılırken, 1.600 m uzunluğundaki Cumayanı Tüneli (T-2) ile 2.350 m uzunluğundaki Dizlermezeci-Meydan (T-3) tünellerinde de ışık göründü. 4.600 m uzunluğundaki Karaman-Tekkeönü (T-4) ve 1.100 m uzunluğundaki Tekkeönü-Kurucaşile (T-5) tünellerinde çalışmalar sürüyor.

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç:

Bartın-Kurucaşile yolundaki çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Bartın-Kurucaşile arası 60 Km‘lik bir yol. Bu çalışmalar tamamlandığında 45 km‘ye düşecek. Eski yolumuz dağlardan, tepelerden virajlı bir yoldu. Aynı zamanda bu yol Karadeniz Sahil Yolu‘nun da uzantısı. (…) Bartın-Kurucaşile-Cide arasında 5 tünel, 2 viyadük, 10 köprü var. Köprüler büyük köprüler. Tünellerin 3 tanesi tamamlandı. Toplam tünel uzunluğu 13,5 km gidiş. Bu 5 tünelin toplamı 13,5 km geliş olmak üzere 27 km‘lik bir tünel.“

(Bu haber “kastamonuilkhaber.com“dan derlendi)

Etiketler