Bartın Platformu:
DÜŞÜN AMASRA’NIN YAKASINDAN!

<center> Bartın Platformu: </center><center><font color=’blue’> DÜŞÜN AMASRA’NIN YAKASINDAN!</font></center>

Amasra‘ya kurulmak istenen “termik santral“ için yapılan ÇED başvuruları, birçok kez “iptal” edilmesine karşın, hukuksuz girişimlersürüyor.

Kömür ile işi olmadığını açıklayan Hattat Holding‘in hukuksuz biçimde kabul edilen ÇED başvurusu için bakanlıkta 4 Şubat 2021 günü İnceleme Değerlendirme Toplantısı (İDK) yapılacağı duyuruldu.

Konuya ilişkin basın açıklaması yapan Bartın Platformu, ÇED toplantısının hukuksuz olduğunu ortaya koyup naddeleri tek tek sıraladı:

“Bir kişinin, evet bir kişinin çıkarı için zengin bir doğa, tarih ve kültürü barındıran bir coğrafya yok edilmek istenebilir mi? Çeşm-i Cihan Amasra, sermaye, bürokrat ve politikacı işbirliğiyle 15 yıldır bu kadere mahkum edilmek isteniyor.  Bartın’ın Amasra İlçesi‘nde Hattat Holding tarafından yapılmak istenen termik santrale karşı Bartın-Amasra halkı yıllardır mücadele ediyor. Yapılmak istenen 1.320 MW gücündeki termik santral, binlerce insanın katıldığı mitingler, 43 bin itiraz dilekçesi, 2.019 davacıyla açılan iptal davaları sayesinde daha önce idari ve yargı kararlarıyla defalarca iptal edilmişti. Buna rağmen Amasra‘da termik santral kurma ısrarına devam eden Hattat Holding, 2019 yılında yeni bir ÇED başvurusu yapmıştı. Bu başvuru Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul edilerek hukuksuz bir şekilde yeni bir ÇED süreci başlatılmıştı.  Bu ÇED sürecinin tamamlanma aşamasına getirildiğini düşünen bakanlık, 4 Şubat 2021 Perşembe günü Ankara’da bakanlık binasında İnceleme Değerlendirme Toplantısı (İDK) yapılacağını duyurdu.

“4 Ocak‘ta yapılacak bu toplantıya Bartın Platformu bileşenlerinden Bartın Belediyesi ve Amasra Belediyesi komisyon üyesi olarak katılacaklar. Bartın-Amasra halkı adına toplantıya katılacak olan temsilcilerimiz, yürütülen ÇED sürecinin ve bu toplantının hukuksuz olduğunu anlatıp, ÇED sürecinin bir an önce sona erdirilmesini talep edecekler.“

Amasra’ya termik santral yapma girişiminin sağlık, çevre ve yöre ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerini yıllarca anlattık. Şimdi onları tekrarlamamıza gerek yok. Çünkü bu şirket ve ondan çıkar sağlayanlar dışında herkes bunları biliyor. Yarınki toplantıda bu girişimin daha önce verilmiş idari ve yargı kararlarına aykırı ve hukuksuz bir girişim olduğunu belgeleriyle sunacağız. Eğer bu ülkede hukuk ve devlet ciddiyeti varsa, 4 Şubat 2021 tarihinde Hattat’ın Amasra’yı yok etme hayali sona erecektir. Bunu Bartın-Amasra halkının temsilcileri olarak iddiayla söylüyoruz.“

Başlangıçta toplam 20 milyon m2 orman alanını yok edecek olan termik santral için verilmiş geçerli bir orman izni yok.

(Bu haber “bartinolay.com“dan derlendi)

DURDURULDU

Amasra‘da yapılması planlanan termik santralın Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci durduruldu.

Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda inceleme değerlendirme komisyonu (İDK) toplantısında verilen kararda kurum görüşlerinin eksik olduğu belirtildi (zhaber.com.tr).

Etiketler