Boyabat:
MACAR‘IN SU KUYUSU AÇILDI!

<center> Boyabat: </center><center><font color=’blue’> MACAR‘IN SU KUYUSU AÇILDI! </font></center>

Macaristan‘ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, 1930’lu yıllarda ilçede yaşamış ve burada ölmüş olan, ilçeyi ilk kez düzenli suya ve elektriğe kavuşturan Macar Su Mühendisi Ajtai Albert Kovach’ın açtığı ve Kovach anısına yeniden onarılan su kuyusunun açılışına katılmak üzere, Macaristan’ın bağımsızlığa kavuştuğu 23 Ekim Macaristan Milli Günü‘nde Boyabat’a geldi.

Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı:

Macaristan’ın milli birlik gününde buraya gelen Macaristan Büyükelçimiz‘e candan ve gönülden teşekkür ediyorum. Bugün yine Boyabat’ın tarihine şahitlik ediyoruz. 1930’lu yıllarda Anadolu’da ve Boyabat’ta yaşanan su kıtlığı nedeniyle Boyabatımız‘a gelen Macaristan’ın evladı Su Mühendisi Albert Kovach, Boyabat’ımıza bir su kuyusu açıyor. Bununla birlikte yaptığı çalışma ile Boyabatımız‘a elektrik hattı kuruyor. Tam bir Boyabat aşığı olan Albert Kovach vefatı sonrasında kendi isteği üzerine Boyabat Kabristanlığı‘na defnediliyor. (…) Bugün açılışını yaptığımız kuyu, Macaristan ile Boyabat arasında bir gönül köprüsü kurmuş olduk. Bu köprü her alanda devam edecektir.”

Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis:

“Ülkem için özel olan bu günde Boyabat’ta olmaktan büyük bir onur ve mutluluk duyuyorum. Çünkü Albert Covah’ın açmış olduğu kuyu tekrar açıldı. Bu bizim için çok önemli bir şey. Suyunun da bu kadar tatlı oluşu ayrıca güzel. Bir Macar’ın hayatı ne kadar ilginç olabilir ki. 1930’lu yıllarda Macaristan ile Türkiye arasındaki en canlı yıllarda Boyabat’a kadar geliyor ve bu tepeler arasında hayatını kaybediyor. Ama Sayın Başkan‘ın girişimleriyle Albert Covach’ın hikayesi burada bitmiyor. Bugün bu hikayenin en önemli vitrinhaber.com/gnoktasındayız. Bu hikaye bundan sonra da hep devam edecek. Bu nedenle siz değerli Boyabatlılara ve Sayın Başkan‘a çok teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından Macar Su Mühendisi Ajtai Albert Kovach’ın adına onarılan “Macar‘ın Kuyusu”nun açılışı yapıldı.

(Bu haber “vitrinhaber.com“dan derlendi)

Etiketler