Bozkurt:
HOBİLERİ SİRKE MARKASINA DÖNÜŞTÜ

<center> Bozkurt: </center><center><font color=’blue’> HOBİLERİ SİRKE MARKASINA DÖNÜŞTÜ </font></center>

Bozkurt‘ta geleneksel yöntemlerle elma sirkesi üreterek pazarlayan Serpil Yorgancı ve Neriman Ekeş, ülke geneline yayılmak için çalışmalarını sürdürüyor.

2 kadın girişimci, geleneksel yöntemlerle ürettikleri elma sirkesiyle marka oluşturup “ekonomi“ye katkı sağlıyor.

Serpil Yorgancı ve Neriman Ekeş, 4 yıl önce “hobi“ olarak elma sirkesi üretmeye başladı. Üretimlerini artıran iki arkadaş, 3 yıl önce küçük bir “atölye“ kurdu.

Meşe ağacından yapılan fıçılarda geleneksel yöntemlerle elma sirkesi üretip Bozkurt ve Kastamonu‘nun kısaltması olarak “BOZKA” markasıyla pazara sunan Yorgancı ve Ekeş, ülke genelinde tanınmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Yorgancı ve Ekeş, geçen yıl (1919) 6 ton elma sirkesi üreterek pazara sundu.

Serpil Yorgancı:

“Amatörce başladığımız üretimi nasıl profesyonele dönüştürebiliriz düşüncesiyle işimizi geliştirdik. Araştırmalarımız neticesinde meşe fıçılarında üretimin daha sağlıklı ve lezzetli olacağını gördük. 2,5 ton kapasiteli bir fıçı ile birkaç küçük fıçıyı atölyemize kazandırdık.”

Ürünlerinde katkı maddesi ve su kullanmadıklarını vurgulayan Yorgancı, doğal ortamda yetişen elmaların suyunu fıçılara döktüklerini, bir yıl dinlendirdikten sonra süzüp şişeleyerek pazara sunduklarını belirtti.

Yorgancı, ürünlerini Kastamonu ve ilçelerinde pazarladıklarını, Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük kentlere de pazarlayarak pazar ağını geliştirmek istediklerini söyledi.

Neriman Ekeş:

“İnsan sağlığına birçok fayda sağladığını bildiğimiz elma, bölgemizin önemli ürünlerden. Hiçbir şekilde doğallığını bozmadan elmanın suyunu alıp fıçılara aktarıyoruz. Fermantasyonun kendiliğinden gerçekleşmesini sağlıyoruz. Türkiye‘de sirkeyi meşe fıçılarında üreten sayılı işletmelerden biriyiz. Kadın elinin hayatın her alanında olması gerekiyor. Ülke ekonomisine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz” (Semih Yüksel-AA).

(Bu haber “aa.com.tr“den derlendi)

Etiketler