Bozkurt:
YURTTAKİ ÖĞRENCİLERİ E ASTSUBAY KURTARDI

<center> Bozkurt: </center><center><font color=’blue’> YURTTAKİ ÖĞRENCİLERİ E ASTSUBAY KURTARDI </font></center>

Sel yıkımının yaşandığı  Bozkurt’ta, bir bölümü çöken Kur’an Kursu’ndan öğrenci ve eğitmenlerin büyük bölümünün, 65 Yaşındaki Emekli Astsubay Turhan Tekin kurtardı.

İlçedeki Süleymaniye Kız Kur’an Kursu öğrencileri, sel sırasında yapıdan çıkamadı. Öğrencilerin bir bölümü helikopterle “tahliye” edildi.

Bir bölümünü de emekli bir astsubay olan Turhan Tekin’in oluşturduğu ip düzeneğiyle kurtulduğu belirtildi.

Çankırılı olan ve 20 yıl önce Bozkurt’a yerleşen Turhan Tekin:

“Kur’an kursunun hemen arkasındaki binada oturuyordum. Çocukların yardım çığlıklarını duydum. İp buldum ama ipi karşıya atamadım. Onları nasıl kurtarırım diye düşünürken, aklıma olta kurşunu geldi. Olta kurşununu ipe bağlayıp karşıya attım. Onlar da balkon demirine bağladılar. Ben de diğer ucunu bir ağaca bağlayarak sağlamlaştırdım. Belime bir ip bağlayarak aşağıya indim. Suyu boyladığımda derinliğin 1,5 metre civarında olduğunu gördüm. Boy verdiğimde ben bunları kurtarırım dedim. İple karşıya geçip binada mahsur kalanları çıkardım. Getirdiğim yerle yol arasında biraz yükseklik vardı. Yukarıda birkaç genç bekliyordu onlar da benim kurtardıklarımı yukarı çekti.”

Satı Sümbül:

“Çocuklar, ‘Bizi kurtarın!’ diye bağırmaya başladı. Korktukları için 5. kata kaçmışlardı. İple sistem kurulunca aşağıya indirildiler. İplerle karşı tarafa geçirildiler. Biz öğrencileri çıkardıktan sonra bina çöktü.”

(Bu haber “kastamonugazetesi.com.tr”den derlendi)

Etiketler