Bozkurt’ta Kuyumcu Babası Ölen Genç
750 BİN LİRAYI DEVLETE GERİ VERDİ

<center> Bozkurt’ta Kuyumcu Babası Ölen Genç </center><center><font color=’blue’> 750 BİN LİRAYI DEVLETE GERİ VERDİ </font></center>

Bozkurt’ta 11 Ağustos‘ta yaşanan sel baskınında birçok işyeri gibi Harun Akın‘ın işlettiği kuyumcu dükkanı da sel sularının altında kaldı.

Sele dükkanında yakalanan Harun Akın, işyerinde öldü.

Selin ardından çamurla dolan dükkanda yapılan aramada, Akın‘ın cansız bedeni ve altınlara ulaşıldı.

Akın‘ın oğlu Feridun Akın, devletçe kendilerine ödenen zarar parasının 750 bin TL’sini geri verdi.

Babasının cansız bedenine bir gün sonra kuyumcuda ulaşıldığını belirten Akın:

“Bir gün sonra babamın vefat ettiğini öğrendik. Polisler, babamı dükkandan çıkartırken kuyumcudan altın toplamışlar ve kayda almışlar. Onları ilk önce bize vermemişlerdi. Biz de kendimiz yaptığımız ilk aramada 500 gram gibi bir altın bulmuştuk. Devlet bize zararımızı sorduğunda o 500 gramı çıkartarak zararımızı yazdık. Devlet 1 milyon 100 bin lira gibi bir zarar ödemesi yaptı.”

Bir süre sonra polisin topladığı altınların kendilerine teslim edildiğini aktaran Akın:

“Ondan sonra polisteki altınlar geldi. Oradan da 1 kilodan biraz fazla bir altın çıktı. O altını hesapladım, 750 bin lira gibi bir rakam çıktı. Ben de bu parayı devlete iade ettim. Hakkımız olan parayı aldık, olmayanı iade ettik. Sonuçta yetim hakkı var bu parada. Peygamber efendimiz, ‘devlet malı yiyenin cenaze namazını kılmam’ diyor. Bu düsturdan yola çıkarak parayı iade ettik.”

(Bu haber “milliyet.com.tr”den derlendi)

Etiketler