BOZKURT’TA YARALAR SARILIYOR

BOZKURT’TA YARALAR SARILIYOR

Sel baskınının üzerinden 4 ay geçen Bozkurt’ta yaraların sarılması çalışmaları sürüyor.

Kamu ve özel sektörün 10 bine yakın çalışanı ve 2 bin 207 iş makinesi  görevlendirilirken, Jandarma, Orman Genel Müdürlüğü, Göç İdaresi ve gönüllülerden oluşan toplam 3 bin 190 personel, 225 araçla temizlik çalışmalarına katıldı.

Bozkurt‘taki selzedelere “eşya zararları” için 34 milyon 833 bin lira destek sağlandı.

TOKİ, DSİ, İller Bankası, belediye, İl Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme Birliği‘nin tüm “eksiltme”lerinin tamamladığını vurgulayan Bozkurt Kaymakamı Murat Atıcı, “Çalışmalar son hızıyla devam ediyor. İnşallah 6-7 ay içinde inşaatlarımız yüzde 90 bitmiş olacak. Karadeniz‘in en güzel ilçesini yeniden inşa ediyoruz. İlçemizde doğalgaz çalışmaları da devam ediyor” dedi.

Bozkurt Belediye Başkanı Muammer Yanık:

“Devletimiz yaraları sarma noktasında hızlı bir şekilde çalışmalara devam ediyor. Selin hemen ertesi gününden itibaren bakanlarımız nezdinde hemen sahaya inildi, bütün planlamalar yapıldı. Bu planlara uygun olarak ihaleler gerçekleştirildi ve gerçekleştirilmeye devam ediliyor.”

TOKi’nin 477 konutun eksiltmesini yaptığına değinen Yanık, şöyle sürdürdü:

“Diğer konutlar için de ihale süreci devam ediyor. Kamulaştırma kararlarının ardından TOKİ çalışmaları başlayacak. Devletimizin söz verdiği gibi konutlar bir sene içinde tamamlanarak vatandaşlarımıza teslim edilecek. Sanayi sitemizde çalışmalar devam ediyor. Bakanlığımız tarafından söz verildiği üzere 150 gün içinde tamamlanıp esnafımız, yeni modern dükkanlarında çalışmalarına başlayacak.”

Yanık, ilçenin kanalizasyon, içme suyu ve yağmurlamayı kapsayan altyapısının yenilendiğini, elektrik şebekesinin yer altına alındığını, doğalgaz için de yakın zamanda hat döşeme işlemine başlanacağını bildirdi:

“Altyapı bittikten sonra üstyapı çalışmalarına geçilerek ilçemiz bir yıl gibi kısa sürede eski güzel günlerine dönecek. Vatandaşlarımız endişe etmesin. Bazı işler yavaş gidiyor gibi görünebilir ama yapılması gereken tüm çalışmalar hassas şekilde yapılmakta. Eski özlediğimizle Bozkurt‘a tekrar kavuşacağız.”

3 yıldır ilçede kırtasiyecilik yapanı Zafer Çelenli:

“Zararımızın büyük çoğunluğu karşılandı. Dükkanımızın temizliği yapılıp eski haline döndürüldü. Dükkanımız yıkık bir vaziyetten kullanabileceğimiz bir hale getirilip bize teslim edildi. Biz de dükkanımızı açarak hizmete soktuk.”

(Bu haber “kastamonuguncel.com”dan derlendi)

Etiketler