Çatalzeytin: 50 Yıldır Ekilmeyen Tarlalar, Yaban Hayvanları İçin Yeniden
EKİLİYOR

<center> Çatalzeytin: 50 Yıldır Ekilmeyen Tarlalar, Yaban Hayvanları İçin Yeniden </center><center><font color=’blue’> EKİLİYOR </font></center>

Çatalzeytin‘de yaklaşık 50 yıldır ekilmeyen tarlalar, yaban hayvanları için yeniden ekilmeye başlandı.

İlçeye bağlı Kızılcakaya köylülerinin büyük bölümünün kente göç etmesi sonucu köydeki tarlaların önemli bir bölümü uzun yıllar boş kaldı.

Yeni tip koronaviris (Kovid-19) salgınının da etkisiyle dönenlerin artmasıyla, köydeki bu boş tarlalar, yaban hayvanlarının yararlanması amacıyla ekilmeye başlandı.

Köylüler, Zeki Yıldız‘ın önderliğinde tarlalarına mısır ve buğday ekti.

Bir de uyarı yazısı diktiler:

“Burası ormanda yaşayan canlılar için ekilmiş olup avlanma yasaktır. Allah‘ın yarattığı canlıların yaşayabilmesi, doğadaki dengenin korunması, sabahları kuş sesiyle uyanabilmemiz için köylerimizde birer tarlaya buğday ekmeye var mısınız!”

Zeki Yıldız:

İstanbul‘da 20 yıl muhtarlık yaptıktan sonra dönüş yaptım. Çocukluğumuzda karasabanla ekilen yerler yaklaşık 50 yıldır ekilmiyordu. Çocukluğumuzda köylerde ekim yapıldığı zaman kuşlar ve yabani hayvanlar boldu. Kurtlar kuşlar faydalansın, yaban hayatı canlansın diye tekrar ekim yapmaya karar verdik. Yaklaşık 12 dönüm araziye buğday ektik. Bu ürünleri hasat etmeyeceğiz. Buğdaylar yetişecek, bundan kuşlar, karıncalar, yaban hayvanları faydalanacak.”

Zeki Yıldız sürdürdü:

“Arazileri ekmeye bundan sonraki yıllarda da devam edeceğiz. Projemizi duyup arayanlar, tarlasını ekmemizi isteyenler oluyor. İstanbul Çatalzeytinliler Derneği de önümüzdeki yıl projemize destek vereceğini söyledi.”

Köy muhtarı Turan Çetinkaya:

“Köylerde gerçekten kuş sesi yok. Yerlerimizi ekelim, ekin almayalım ama kuşlar, yaban hayvanları bundan yararlansın. Buğday, mısır ekmezsek ne böcek ne de kuşlar olur. Bu projeyle köylerimiz şenlenecek. Sabah camı açtığımızda kuş sesiyle uyanmak dünyaya bedel. Buraya gelemeyen, ekemeyecek olanların haber göndermesi yeter. Biz her işini hallederiz.”

Tarlasına Buğday Ekenlerden Ramazan Çetinkaya:

Zeki Bey ve muhtar önderliğinde kampanya başlatılmış. 10 dönüm arazim vardı, 3 dönümüne buğday ektim, köy sakinleri de destek verdi. Yıllardır bu memlekette topraklar işlenmedi. Bu sayede topraklarımız da havalanacak. Bundan börtü böcek, kuşlar, hayvanlar yararlanacak.”

Ali Çetinkaya:

“Hayvanları seviyordum. ‘Tarlalarımızı ekelim, kuşlarımız faydalansın, her yer daha güzel olsun’ diye yola çıktık. İnşallah kuş sesleriyle uyanacağız.”

(Bu haber “sondakika.com“dan derlendi)

Etiketler