Çatalzeytin:
BURADA AVLANMAK YASAK!

<center> Çatalzeytin: </center><center><font color=’blue’> BURADA AVLANMAK YASAK! </font></center>

İstanbul-Sultangazi, Cebeci Mahallesi‘nde 20 yıl muhtarlık yapan Zeki Yıldız, kuş soyunun yok olmaması için Çatalzeytin-Kızılcakaya Köyü‘ndeki tarlasına buğday ekti.

Yıldız, tarlanın girişine de “Burası ormanda yaşayan canlılar için ekilmiş olup, avlanmak yasaktır. Allah‘ın yarattığı canlıların yaşayabilmesi; doğadaki dengenin korunması; sabahları kuş sesleriyle  uyanabilmemiz İçin köylerimizde birer tarlaya buğday ekmeye var mısınız?” uyarısını asarak boş tarlası olanlara da çağrı yaptı.

Muhtar Zeki Yıldız, sosyal medyadaki paylaşımında da “Köylerimizde yaklaşık 50 yıldır ekim olmadığından, doğada yaşayan hayvanlar, kuşlar yok oluyor. Biz de, doğup büyüdüğümüz köyümüzde böyle bir girişimde bulunduk” dedi.

(Bu haber “facebook.com/tamer.cetin“den derlendi)

TABUTLARDAN KUŞ YUVASI

ÇatalzeytinKavakören Köyü‘nün Mamlay Camisi‘nde, zamanla eskiyen tabutların tahtalarını değerlendiren, Caminin İmam Hatibi Necmettin Korkmaz, kış aylarında kuşların barınabilmesi için ahşap kuş yuvası yaparak cami bahçesindeki ağaçlara astı.

Korkmaz, “Camide zamanla eskiyen ve çürümeye yüz tutmuş cenaze tabutlarını değerlendirerek doğaya kazandırmak için kuş yuvaları yaptım. Zorlu kış aylarında soğuktan korunmalarını sağlamak istedim” dedi.

(Bu haber “turkelihaber.com“dan derlendi)

Etiketler