Çatalzeytin:
KEÇİLERİNİ OMZUNDA GEZDİRİYOR

<center> Çatalzeytin: </center><center><font color=’blue’> KEÇİLERİNİ OMZUNDA GEZDİRİYOR </font></center>

Çatalzeytin‘de eşiyle beraber yaşayan 63 yaşındaki İdris Gümüş‘ün üç keçisine karşı gösterdiği ilgi, yürekleri yumuşattı.

Ankara‘da uzun yıllar çalIştıktan sonra emekli olan Gümüş‘ün “astım”ı bulunduğundan, havasının iyi geleceğini düşünerek, 2 yıl önce Çatalzeytin‘e yerleşti.

Gümüş‘ün, oyalanmak ve sütünden yararlanmak için aldığı keçi, mart ayında ikiz yavru doğurdu.

Keçi ve oğlaklarını her gün dışarıya çıkaran Gümüş, elleriyle beslediği hayvanlarını minibüsüyle gezdiriyor.

Oğlaklarını, otu en uygun olan yerlere götüren Gümüş, ağaçların dalındaki yaprakları yemek isteyen oğlakları omzuna çıkarıyor.

“Çocukluğumda çobanlık yapmıştım, oradan da heves vardı. Hem sütünün iyi geleceğini düşünerek hem de hobi olsun diye keçi aldım” diyen Gümüş şöyle sürdürdü:

“Kaya üzerine çıkıp oynamayı severler. Burada kaya olmadığı için beni de kaya gibi görüyor. Keçiler daha çok yaprak yer. Ot ve yonca onlar için sonra gelir. Ulaşamadıkları yerlere ne bulursa üzerine çıkarak ulaşmak isterler. Bir gün ağaç dalını aşağıya çektim yapraklarını yesinler diye. Yedikçe omzuma çıkmaya başladılar. Daha sonra ağaca çıksınlar diye omzuma aldım, onlar da çıkmaya devam etti. Bazen sırtıma çıkıp oynuyorlar, bazen de yüksek dallara çıkmak için omzumu kullanıyorlar.”

Keçileriyle arasında bir bağ oluştuğunu belirten Gümüş, “Onlar omzuma çıkmak isteyince olmaz diyemiyorum. Kıyamıyorum. Sevgiler karşılıklı olduğu için isteğine karşılık vermek lazım. Onun isteğini ne kadar yerine getirirsen o hayvan o kadar sana bağlı olur. Öğlen saati olduğunda üçü de adeta ‘gel çabuk‘ diyerek, bağırır. Yanlarına gidiyorum. Okşuyorum, seviyorum, ot veriyorum” dedi.

Öğretmen Hüseyin Varol:

“Başta çok anlamadım ama yaklaştığımda sırtında bir oğlak olduğunu fark ettim. Amcanın yaşına rağmen hiç üşenmeden oğlakları sırtında taşıması çok hoşuma gitti. Yağmurlu bir havada amca, bütün ağaçları tek tek gezdirerek oğlakları doyurdu. Amcanın bu davranışı inşallah herkese örnek olur.”

(Bu haber “ensonhaber.com“dan derlendi)

Etiketler