Çayırcık:
YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

<center> Çayırcık: </center><center><font color=’blue’> YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ </font></center>

Abana‘nın Çayırcık ve Hacıveli mahalleleri arasında çıkan yangın söndürüldü.

Yangın kısa sürede Çayırcık Mahallesi‘ndeki evler ile ormanlık alana sıçradı.

Yangın nedeniyle Çayırcık Mahallesi ile Çampınar ve Yeşilyuva köyleri boşaltıldı.

Yangına Abana ve çevre ilçelerin itfaiyeleri ile Orman Bölge Müdürlüğü‘nün arazöz ekipleri gitti.

Kastamonu Valisi Avni Çakır:

Çayırcık ve Hacıveli mahallelerinin ortak noktasında sebebi şu an için belli olmayan ama aşırı rüzgardan dolayı elektrikle alakalı olabileceğini düşündüğümüz bir yangın çıktı. Arkadaşlarımız konunun değerlendirmesini yapıyor. Gece yangının şiddeti çok fazlaydı. Şiddeti nedeniyle hızlı şekilde yayılım gösterdi. Tüm arkadaşlarımızın buraya yönlendirilmesi 1,5-2 saat sürdü. Arkadaşlarımızın yangına sağlıklı müdahalesi 3.30-4.00 gibi başladı. Şu an Allah‘a şükür rüzgarın şiddetini kaybetmesi ve yönünü deniz istikametine çevirmesi ile yangın büyük oranda kontrol altına alındı. Şu anki tespitlere göre 3 evimiz tamamen yandı. Bir evimizde de çatı yangını söz konusu. Şu ana kadar can kaybı yok. (…)Yangın tamamen kontrol altına alındı. Yangın sahasını tamamen gezdik. Arkadaşlarımız soğutma çalışmalarını sürdürüyor.“

Vali Çakır sürdürdü:

Yazlıkçı diye tabir ettiğimiz 3 katlı binada 8 daire vardı. Bunun üst katındaki birkaç daire zarar gördü, çatısı tamamen yandı. AFAD‘dan ekiplerimiz burada, Orman Bölge Müdürlüğümüz ve diğer kolluk kuvvetlerimiz yangınla alakalı çalışmalarını tamamladıktan sonra arkadaşlarımız süratle sahayı gezecek ve hasar tespit çalışmalarına başlayacaklar. Vatandaşlarımızın mağduriyetini devlet olarak gidereceğiz. Açıkta kalan hiçbir vatandaşımız yok. Sadece bir çiftimizi akrabalarının yanına yerleştirdik. Süratli şekilde onların barınma ihtiyacını gideceğiz. AFAD olarak, devlet olarak vatandaşlarımızın yarasını kısa sürede saracağız.”

HAYVANLARINI SON ANDA KURTARDI

Yangında ahırı yanan ve içerideki 11 küçükbaş hayvanını son anda kurtaran Mehmet Nuri Akıntürk de, gece saatlerinde köy muhtarının kendisini aradığını söyledi.

Daha sonra yangını gördüğünü anlatan Akıntürk, “Koştum, koyunlarımı çıkarttım. Arabamı uzaklaştırdım. Yangına müdahale ettim. Evimin etrafında ot ve tahtalar yandı. Koyunlarım içerideydi. Benim de başım ve kaşlarım yandı.” dedi.

Ahırın kullanılamaz duruma geldiğini vurgulayan Akıntürk, içindeki 2 ve 3 günlük kuzuları da kurtardığını söyledi.

(Bu haber “milliyet.com.tr“den derlendi)

Etiketler