CHP‘li Hasan Baltacı:
BALLIDAĞ VE ÖZEL UĞURLU AÇILMALI

<center> CHP‘li Hasan Baltacı: </center><center><font color=’blue’> BALLIDAĞ VE ÖZEL UĞURLU AÇILMALI </font></center>

Sağlık Bakanlığı 2021 Bütçesi‘nin görüşüldüğü TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda söz alan CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, sağlık alanındaki sorunları dile getirdiği konuşmasında Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Özel Uğurlu Hastanesi’nin açılmasını istedi:

Sayın Bakan, öncelikle milletvekili arkadaşlarımın sağlık sisteminin geneliyle ilgili yapmış olduğu eleştirilerin tamamına katılıyorum. Ben burada sağlık sorunlarıyla ilgili olarak daha çok yerel birkaç sorundan bahsedeceğim ama ilk vakayı kamuoyuyla paylaştığınız günden bu yana açıkladığınız rakamların gerçekleri yansıtmadığını herkes biliyor. Vaka ile hastayı birbirine karıştırıp, milletten gerçekleri saklayınca bugünkü tablo kaçınılmaz oldu. Kastamonu’da salgınla mücadele edebilmek için gündeme getirdiğimiz önerilerimize önce kulak tıkadınız, 6 ay sonra uygulamak zorunda kaldınız. Vaka ve ölümlerin her geçen gün arttığı, sağlık tesislerimizin kilitlendiği Kastamonu’da 8 yıldır atıl durumda bulunan Özel Uğurlu Hastanesi ile 11 yıldır atıl vaziyette bulunan Daday Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin ivedilikle sağlık sistemine entegre edilmesi gerektiğiyle ilgili söylediğimiz sözler karşılığını bulamadı. Maalesef bu konuda en küçük bir adım bile atılamadı.”

“Yine, Sayın Bakan, Kastamonu Devlet HastanesiEğitim ve Araştırma Hastanesi‘ statüsüne kavuşturulmuştur ancak doktor eksiği sorunu bir türlü çözüme kavuşturulamamıştır. Tosya’da, Taşköprü’de, Araç’ta, İnebolu’da olmazsa olmaz birçok branşta doktor eksiği bulunmaktadır. Pınarbaşı’nda, Şenpazar’da, Seydiler’de vatandaşımız kan tahlili bile yaptıramamaktadır. Kastamonu’dan her ay 2.000‘in üzerinde hasta Karabük ve Ankara başta olmak üzere, başka illere sevk edilmektedir. Binlerce sağlık çalışanı atama beklerken, göreve hazırken bu açığın derhâl kapatılması gerekmektedir.”

(Bu haber “kastamonugazetesi.com.tr“den derlendi)

Etiketler