Cide:
KÖYE İNEN AYI 25 KOYUN ÖLDÜRDÜ

<center> Cide: </center><center><font color=’blue’> KÖYE İNEN AYI 25 KOYUN ÖLDÜRDÜ </font></center>

Cide’de, köye inen ayı, 2 evin ağılına girerek 25 koyunu öldürdü, 2 koyunu da yaraladı.

Olay, ilçeye bağlı Yalçın Köyü’nde oluştu.

Köyde çobanlık yapan İsmail Şakar, sabah 08.30 sıralarında  koyunları otlatmak için ağıla geldiğinde, ağılın çatısının parçalandığını gördü. Ağıla giren Şakar, koyunlardan birinin ayı saldırısı sonucu öldüğünü, ikisinin de yaralandığını gördü:

“Köyde çobanlık yapıyorum. Sabah 08.30’da arkadaşımın hayvanlarını çıkarmak için geldim ve kötü manzara ile karşılaştım. Ağılın üstü komple parçalanmış. Ayı ağıla giriyor 1 hayvanı telef ediyor, 2 hayvanı da yaralıyor. Korkudan içeriye zor girerek, hayvanları dışarı çıkarttım.”

Hayvancılıkla Geçimini Sağlayan Erdal Akyol:

“Çiftçilikle uğraşıyorum, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarımız, koyunlarımız var. Ağılımızın içine ayı girdi. 24 hayvanımızı telef etti. Buna bir önlem alınmasını, yetkililer ve Milli Parklar tarafından bize yardım edilmesini istiyoruz. Bizim geçim kaynağımız bu iş. Ayılar tarafından hayvanlarımıza zarar veriliyor ama cezası olduğu ve nesli tükendiği için biz ayıya zarar vermiyoruz. Durumu jandarmaya bildirdik, jandarma yardımcı olmaya çalışsa bile hayvanlarımızın küpesi olmadığı için ‘yardım çıkmaz‘ dediler. Diğer bir arkadaşımızın da başına aynı olay geldi. Bu kez küpesi var ama ‘sigortası ödenmemiş‘ dediler. 24 hayvanım telef edildi ve mağduruz.”

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)

 

Etiketler