Daday:
AT ÇİFTLİĞİNDE BİR LAMA

<center> Daday: </center><center><font color=’blue’> AT ÇİFTLİĞİNDE BİR LAMA  </font></center>

Anavatanı Güney Amerika olan ve Türkiye‘de az sayıda bulunan lama, Daday‘a bağlı Boyalılar Köyü‘ndeki at çiftliğinde yaşıyor.

Yoldan geçenler, çiftliğe gelenler ve köylülerin yoğun ilgisini gören lama, özgür olarak bölgede dolaşıyor.

Mehmet Kılıç:

“İlk geldiğinde biraz çekingendi. Huyunu bilmediğimiz için koruma konusunda tedirgin olduk. ‘Serbest mi bırakalım, içerde mi kalsın?’ diye düşünürken her canlının özünde özgürlük olduğu bilinciyle serbest bırakmaya karar verdik. Midilli ile köyün içine bıraktık. Bir süre sonra rahatça gezmeye başladı. Yol güzergahından geçenler görüp sevmeye geldi. Bir süre sonra kafemize uğramaya başladılar. Meraklı bakışlar arasında gelip geçen kişi sayısı artmaya başladı.”

“İlginin artması üzerine Pamuk‘u Midilli ile yol kenarındaki arazimize götürdüm. Görenler, duyanlar geldi, sevdi. Sonra da işletmemize uğradılar. Yol kenarına koyduğumuzda daha fazla ilgi çekmeye başladı. Lama ve Midilli ücretsiz reklamımızı yapıyor.”

“Kısıtlama yapmıyoruz. Daday İlçesi buraya çok yakın. Bazen ilçeye doğru gidiyor. Artık herkes tanıdığı için uzaklaştığı zaman haber veriyorlar. Akşam olduğunda kendisi geliyor. Bir nevi köyümüz ve ilçemizin maskotu. Gelip görenlerin paylaşımlarının ardından Kastamonu‘ya gelen turlar da uğramaya başladı. Güzergahını değiştirip görmeye gelenler var. Fotoğraflarını çekip tekrar yollarına gidiyorlar.”

Köyde yaşayan çocuklardan Selahattin Kerem Gökmen:

“Köyün çocukları olarak oynarken o da bazen yanımıza geliyor. Bazen oynuyoruz bazen de sinirlendirmeyi seviyoruz.”

At çiftliğine gelenlerden Erdi Varisoğlu:

“Yol kenarında lamayı gördük. Bir çiftlik olduğu için geldik, çayımızı içtik. Lama kendisini sevdiriyor ama fazla yaklaştırmıyor. Türkiye‘de birçok yer gezdim, ilk kez bir lama gördüm.”

(Bu haber “sondakika.com“dan derlendi)

Etiketler