Daday:
BALLIDAĞ HASTANESİ AÇILACAK

<center> Daday: </center><center><font color=’blue’> BALLIDAĞ HASTANESİ AÇILACAK </font></center>

Yıllardır kullanılmayan ve gündemden hiç düşmeyen Daday Ballıdağ Hahastanesi  yapısı Aygün Ailesi‘yle yeniden yaşam bulacak.

Daday Orman İşletme Müdürlüğü‘nce geçtiğimiz aylarda yapılan artırmayı Aygün Ailesi‘nin ortağı olduğu Tez Madencilik kazanmıştı.

Tez Madencilik kuruluşunun ortağı Ali Aygün, önceki gün (18 Nisan) Daday’a gelerek sözleşmeye imza attı ve Ballıdağ Hastanesi’ni 29 yıllığına almış oldu.

1954‘te Türkiye’nin en büyük ikinci göğüs hastalıkları hastanesi olarak yapılan ve yaklaşık yarım yüzyıl çalışan Daday Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanesi, 2005‘te kapılarını kapatmıştı.

2005‘te hastane önce SSK’dan Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Bakanlık hastaneyi, 49 yıllığına Hacettepe Üniversitesi’ne kiraladı ve Hacettepe Üniversitesi, hastanede gerekli yatırımı yapamayacağını belirterek Orman Genel Müdürlüğü’ne devretti.

Orman Genel Müdürlüğü‘nce 14 Aralık 2020‘de yapılan artırmayı (ihale) Tez madencilik kazanmıştı.

Aygün Ailesi önceki gün sözleşmeyi imzalayarak hastaneyi 29 yıllığına aldı.

Gün Medya Grubu (GMG) Onursal Başkanı Cengiz Aygün:

İstanbul Teknik Üniversitesi’ne müracaat edeceğiz. Binanın durumuyla ilgili bir çalışma yapılacak, çünkü harap ve bitap bir bina söz konusu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden gelecek rapora göre binayı yıkacak mıyız, yoksa onararak mı burayı canlandıracağız, buna karar vereceğiz. Nereden bakarsak bakalım Daday Ballıdağ’ı faaliyete geçirmek öyle kısa bir zaman almayacak. Çalışmaları 2022 yılı yaz aylarında tamamlayarak faaliyete sokmak istiyoruz. Elimizden geleni fazlasıyla yapacağız, ancak bu sürenin uzama ihtimali de olabilir.”

(Bu haber “kastamonugazetesi.com.tr“dan derlendi)

Etiketler