Daday:
YANAN ORMAN ALANLARI YEŞERTİLİYOR

<center> Daday: </center><center><font color=’blue’> YANAN ORMAN ALANLARI YEŞERTİLİYOR </font></center>

Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Daday Fidanlık Şefliği’nde, ormanlardan toplanan kozalaklardan alınan tohumlar, yeni fidanların yeşermesi için doğayla buluşturuluyor.

Daday Orman İşletme Müdürü Mustafa Levent Teroğlu:
“Şefliğimizde bu yıl 500.000 fidan üretimi planlanmaktadır. Fidan üretiminin haricinde kozalaklardan tohum çıkarma işlemini yapıyoruz. Bu sene bize gelen kozalak miktarı 650 ton. Bunun yaklaşık 500 tonundan çıkan tohumları geçen yıl yanan yerlerde kullanacağız. Kalan 150 tonluk miktar ise ağaçlandırma, dikim ve kuruyan fidanların tekrar dikiminde kullanılacak. Bu yıl şu ana kadar 300 ton kadarı işlenerek fidanlık şefliklerine teslim edildi. Kara ve sarı çam ağırlıklı üretim yapıyoruz. Bunun haricinde ormanlardaki yaban hayvanları için son dönemde yabani meyvelere de çok önem veriyoruz.”

Daday Fidanlık Şefi Nurcihan Esra Gedikoğlu:

“Bize teslim edilen kozalakları nemi gitsin diye 15 gün kurutma odalarında muhafaza ediyoruz. Ardından kozalaklar ünitelere serilerek belli sıcaklıkta bekletiliyor. Kozalakların içinden tohumları çıkartarak ayırıyoruz. Artan tohumları daha sonra kullanılmak üzere soğuk hava depomuzda bekletiyoruz. Güneş enerjisinden de yararlanarak tohum üretimi yapıyoruz. Güneşli havalarda serilen kozalaklar bir süre sonra açıyor ve ardından tohum kozalaktan ayrılıyor. Bu tohumları da daha sonra değerlendiriyoruz.”

Çamlıbel Orman İşletme Şefi Özkan Demir de ,olgunluk çağına gelmiş ağaçlar ve gençleştirme sahalarındaki ağaçlardan kozalak topladıklarını vurgulayarak, “Bu işlemi üretim sahamızda kesilmiş ağaçlardan yapıyoruz. Orman muhafaza memurları gözetiminde toplatma işlemini yapıp fidanlık şefliğimize teslim ediyoruz” dedi.

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)

Etiketler