Doğanyurt:
KESTANE BALINA ÖDÜL

<center> Doğanyurt: </center><center><font color=’blue’> KESTANE BALINA ÖDÜL </font></center>

Doğanyurt’ta, özellikle son yıllarda üretimi artan ve Türkiye düzeyinde üne kavuşan Doğanyurt Kestane Balı’yla Doğanyurt Belediyesi, Uluslararası Kristal Elmas Ödülleri‘nde  Yılın Organik Gıda Üreticisi ödülünü kazandı.

Doğanyurt Belediye Başkanı Ahmet Kaya:

Pandemi sebebiyle gerçekleştiremesek de o yıldan itibaren festivallerimizi gerçekleştirdik.

Doğanyurt Kestane Balımız yok satıyor. Kastamonu‘daki pastırmadan, Taşköprü‘deki sarımsaktan farkı yok. Öyle ki, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan‘a  Ağustos-Eylül aylarında kestane balı gönderiyoruz.”

Uluslararası Kristal Elmas Ödülleri‘nde Kestane balıyla ‘Yılın Organik Gıda Üreticisi‘ ödülünü aldıklarını vurgulayan Başkan Kaya, sürdürdü:

”Organizasyondan beni aradılar, biz müracaat etmedik. ‘Sizin böyle bir ürününüz var, biz bunu programımızın içine alıyoruz’ dediler. Ödül törenine davet edildik.  Biz de katıldık.  Biz zaten coğrafi işaretiyle ilgili de Türk Patent Enstitüsü’ne başvuruda bulunduk. Bir yıldan fazla oldu. Hilekarlık falan da olduğu için zaman alıyor. Bir üniversite çalışması daha yaptıracağız.  Kestane balının olması için önce kestane ormanı olması lazım. Kestane ormanı olmadan kestane balı olmaz.  Bizim kestanemizin aromasının da diğer bölgelere göre değişik olduğu tespit edildi.  Şu anda diyebilirim ki, kestane balı ilçemizin en büyük ekonomik kaynağıdır. Fakat şöyle bir sıkıntılar var: Başka yerin ballarını Doğanyurt kestane balı olarak piyasaya sürüyorlar, buna önlem alamıyoruz.  İnşallah, önümüzdeki süreçte de buna ilişkin çalışmalar gerçekleştirebiliriz.”

Başkan Kaya, “Ödülü tüm Doğanyurt halkına ve bal üreticilerimize armağan ediyorum” dedi.

(Bu haber “cnghaber.com”dan derlendi)

Etiketler