Erfelek:
AYI, 10 KOVANI PARÇALADI

<center> Erfelek: </center><center><font color=’blue’> AYI, 10 KOVANI PARÇALADI </font></center>

Erfelek’in Akçaçam Köyü, Güney Mahallesi‘ndeki Hüseyin Yılmaz, bahçesine giren ayının 10 kovanını ve çevreye zarar verdiğini söyledi:

“Ben köye arılarım için gidip geliyorum. Benim işim arılarla. En son köye gittiğimde her tarafından darmadağın olduğunu gördüm ve şok oldum. 10 tane arım kovanlarımla birlikte parçalanmış. Ayının yaptığı belli. Birkaç tane de meyve ağaçlarını kırmış, çitler yıkılmış. Daha sonra jandarmayı aradım, geldiler tespit ettiler. Bizzat Tarım İl Müdürlüğü‘ne gittim, ‘Yapacak bir şeyimiz yok, kendince önlem al’ dediler. Şu anda benim 40 bin liraya yakın zararım var. Bunu kim karşılayacak? Ayıyı vurmak yasak. O zaman ayının sahibi hükümetse, devletse sahip çıksın. Bugün bana oluyorsa, yarın başkasına olacak bu durum.”

“Bu sene rekoltede çok düşüş var. Geçen sene arım az olduğu halde 100 kilogramdan fazla bal aldım. Bu sene yaklaşık 15 kovandan 25 kilograma yakın bal aldım. Çok düşüş var. 2 sene önce çiçek balı peteği 250 liradan satılıyordu, şu anda 500-600 lira. Ben çiçek balını süzme olarak 600 liradan veriyorum ama şu anda yok, kalmadı zaten.”

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)

 

Etiketler