Ezine Deltası:
KUŞ GÖZLEM KULÜBESİNE SALDIRI!

<center> Ezine Deltası: </center><center><font color=’blue’> KUŞ GÖZLEM KULÜBESİNE SALDIRI! </font></center>

Abana Ezine Deltası’ndaki “kuş gözlem ve görüntüleme kulübesi”ne “çirkin” saldırı!

Mehmet Şenol:

“2014 yılında İlçemize farklı bir çalışma ve katkı sunma çabası ile başladığımız kuş gözleminde ve görüntülemede kullandığımız kuş gözlem kulübesine  dün (30 Nisan) sabah 10.20 de gittiğimde, maalesef tarif edilemez bir şaşkınlıkla kulübemizin sürgüleri taş veya sert çisim ile deforme edilmiş; kapısı teknelenerek kırılmış bir vaziyette buldum. İnanın çok üzüldüm ve kahroldum.”

Abana yerel yönetimde pek ilgi görmese de, kuş çeşitliliği ile son aylarda her gün basında yer aldı. 200 türün üzerinde kuş tescil ettirdik. Kendi imkanlarımla bir kitap hazırladım, çok ilgi gördü. Maliyeti açısından fazla bastıramadığımdan taleplere cevap veremedim, ama Abana’ya bir katkı sağladığına inanıyorum.”

“Biz Abanalılar bir zamanlar ev kapılarının üzerinde anahtar bırakan, arabalarının kontaklarında lazım olursa birikeri alsın diye anahtarı bırakan, camiye-namaza giderken dükkanının kapısını ihtiyacı olan alacağını alsın diye kitmeleyen bir Abana’dan buralara nasıl geldik? Bu kadar kansızın, kahpenin, piskopatın, ahlaksızın, onursuzun, haysiyetsizin, hainin her geçen gün bollaştığı bir Abana’ya nasıl geldik? Özellikle yerel yöneticiler bunları gerçekten düşünmeli. Beyinlerini imara inşaat için nereleri açmalıyız, hangi doğal ortamı bozmalıyız, nereden rant çıkartmalıyız, kumu nasıl ranta dönüştürmeliyiz, nasıl her yeri betonlaştırırız, denizin önüne nasıl set yaparız; göstermeyiz gibi daha saymakla bitmeyecek çeşitlilikten çok aslında nasıl sosyal barış sağlarız, nasıl insanları kaynaştırırız, doğayı nasıl koruruz, nasıl yeni doğal ortamlar sağlarız, çocuklara nasıl bir Abana bırakabiliriz gibi say say bitmez çeşitlilikler ile ilgilenmeleri daha soğru olmaz mı acaba?”

Hilmi Yıldırım:

“Kelime yok yorum yapmaya. Fakat belki de çocuklar oyun olsun diye yapmış olabilir mi diye düşünüyorum. Belediye, atölyesinde ağaçtan hemen uygun bir yenisini yapabilir. Bu da bir spor tesisi kadar önemli.”

(Bu haber “facebook.com/kuzeyyildiz”dan derlendi)

Etiketler