Gerze:
SÜSLÜ KADINLAR PEDAL ÇEVİRDİ

<center> Gerze: </center><center><font color=’blue’> SÜSLÜ KADINLAR PEDAL ÇEVİRDİ </font></center>

Gerze’de biraraya gelen kadınlar, bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” etkinliği düzenledi.

Kadınlarca 2013’te başlatılan ve kısa sürede tüm ülke geneline yayılan ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu‘ etkinliğinin Gerze’de bu yıl üçüncüsü düzenlendi

Etkinlikte bisikletlerini balon ve çiçeklerle süsleyen kadınlar, Gerze İskele Alanı’ında biraraya geldi.

Düzenleme Gönüllüsü Hilal Arslan:

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında İzmir’de başlamıştır. 9 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik önce Türkiye’de daha sonra dünyada bisiklete binen kadınların dikkatini çekmiştir. Gerze’de bu yıl 3. Kez yapılan turumuz bu yıl yaklaşık 150 şehirde, yaklaşık 30 ülkede eş zamanlı olarak yine bağımsız gönüllü kadınlar tarafından yapılıyor, gururluyuz.“

“Bizim ortak dileklerimiz ve isteklerimiz var. Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme hakları bulunduğunu hatırlatmak istiyoruz. Biz binlerce kadın; pedallarımızın itici gücünü tüm toplumda da göstermek istiyoruz. Çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Kadınların toplumda daha görünür olması ve sorumluluk almasını diliyoruz.”

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” kapsamında bisikletin günlük yaşamın bir parçası olmasını vurgulamak amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, kadınların toplumda daha çok görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine olanak vermek ve güvenli bisiklet sürmeye ilişkin altyapı isteğini pekiştirmek için düzenlenmektedir.

Yapılan açıklamanın ardından kadınlar, bisikletleriyle Gerze sokaklarında tur attı.

(Bu haber “vitrinhaber.com”dan derlendi)

Etiketler