Hamsi:
AV YASAĞI 28 OCAK’TA BİTİYOR

<center> Hamsi:  </center><center><font color=’blue’> AV YASAĞI 28 OCAK’TA BİTİYOR </font></center>

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü‘nce tecimsel amaçlı hamsi avcılığının 8 Ocak’tan 18 Ocak‘a dek, 10 gün süreyle İstanbul Boğazı‘nda ve Karadeniz‘in büyük bir bölümünde durdurulduğu belirtilmişti.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü‘nden yapılan ikinci açıklamada, İstanbul Boğazı‘nın tümü ile Karadeniz‘de İstanbul ili Sarıyer İlçesi Kumköy Aslan Burnu‘ndan, Gürcistan sınırına dek olan karasularında her türlü av aracı ile tecimsel amaçlı hamsi avcılığının durdurulma süresi 28 Ocak‘a dek uzatıldı.

(Bu haber “sozcu.com.tr“dan derlendi)

BALIK FİYATLARE ARTTI

Sinop’ta Balıkçıların denize açılamaması ve hamsi yasağı fiyatları yükseltdi.

Balıkçı İsmail Değer:

“Son günlerde etkili olan kar yağışı balık fiyatlarını etkiledi. Hava şartlarından dolayı fiyat artışı var. Fırtına ve kar nedeniyle balıkçılar denize açılamadı. Avlanma az olunca bu da fiyatları yükseltti. Balık az olunca fiyatlar da artıyor. Önceden kilogram fiyatı 25 lira olan mezgit şu anda   35 lira oldu. Barbun 25-30 lira iken şuan  50  lira, zargan ise 25 liradan 35 liraya çıktı. Havaların düzelmesiyle inşallah fiyatların düşmesini bekliyoruz.”

(Bu haber “haber57.com.tr“den derlendi)

200 TON HAMSİ AVLANDI

Tekirdağlı balıkçılar, yasak bölge dışında kalan Kırklareli‘nin Demirköy İlçesi‘ne bağlı İğneada açıklarında avlandı.

Tekirdağ‘dan bölgeye giderek avlanan balıkçılardan Eyüp Yiğiter, yaklaşık 200 ton hamsi avladıklarını söyledi.

Kasalarla doldurdukları hamsileri kıyıya getirip, 14 kilo gelen bir kasa hamsiyi 80 liradan sattıklarını söyledi.

Balıkçı Yiğiter, Rusya’da suların soğuması ile Bulgaristan üzerinden İğneada‘ya gelen hamsi sürülerinin yakalandığını vurgulayarak,  “Karadeniz‘de hamsi avının yasaklanmasından sonra, hamsi fiyatları çok artmıştı. Bugün bereketli bir av oldu, vatandaşımız ucuz hamsi yiyebilecek” dedi.

(Bu haber “hurriyet.com.tr“den derlendi)

Etiketler