İlimizde 190 Bin Evin
ELEKTRİK DONANIMI YENİLENİYOR

<center> İlimizde 190 Bin Evin  </center><center><font color=’blue’> ELEKTRİK DONANIMI  YENİLENİYOR </font></center>

Kastamonu‘da yangınların önüne geçebilmek amacıyla başlatılan “proje” kapsamında, “risk”li olarak belirlenen 190 bin evin elektrik düzeni yenileniyor.

Yüzde 70’i ormanlarla kaplı Kastamonu, özellikle kırsal bölgelerdeki ahşap yapılara karşı savaşım veriyor. 1.087 köyü ve 3.587 mahallesi olan Kastamonu, son 2 yılda yaşanan yangınlarda yaşanan artış sonrasında çalışma başlatıldı.

2020’de Kastamonu’da il genelinde 93 ev yangını oluşurken 3 kişi öldü.

Son 10 yıllık süreçte parasal zarar 140 milyon lirayı aştı.

Kastamonu’da son 2 yıldaki elektrik tesisatı donanımı kaynaklı yangınların önüne geçebilmek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı desteği ile Kastamonu Valiliği, Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı ve Orman Bölge Müdürlüğü çalışma başlattı.

190 bin yapının elektrik tesisatı birinci dereceden risk teşkil ediyor

Ev Yangınlarını Önleme Projesi yaşama geçirilen çalışma kapsamında bin 87 köyde tarama yapıldı.

190 bin yapının elektrik donanımının birinci derecede riskli olduğu saptandı.

Bu yapıların elektrik donanımlarının yenilenmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Orman ve Köy İlişkileri (ORKÖY) Genel Müdürlüğü’nce (ORKÖY) 2 yıl ödemesiz yüzde 20 yardım destekli 5 yıllık kredi desteği sağlandı.

ilk aşamada isteyenler, Elektrik Teknisyenleri Odası üyesi iş yerlerince, alanında uzman kişilerce donanımlar yenileniyor.

Kastamonu Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu:

“Özellikle kış aylarında daha fazla elektrik kullanımı zarureti olan dönemde çok yoğun köy evi yangınlarına şahit olduk. Orman teşkilatı olarak bu yangınların söndürülmesi konusunda belediyelerimize ve AFAD kurumumuza en çok yardım etme durumunda olan kurumuz. Hatta birçok yangını ilk olarak biz müdahale edip söndürme durumunda kalıyoruz. Tabi çok üzücü bir durum. Bir köyün bir mahallesi yanıyor. Evler yanıyor. Ahırlar yanıyor…”

Sönmezoğlu sürdürdü:

Kastamonu ilimizde 190 bin civarında elektrik tesisatı yenilemesi icap ettiren ev bulunuyor. Biz öncelikle orman köylerinden başlayarak bu evlerin tesisatlarının öncelikle yenilenmesi konusunda projeleri uygulayacağız. Orman Genel Müdürlüğü bu konuyla ilgili ilk olarak 3 milyon lira ödenek tahsis etti. Bu ödeneği bitirebildiğimiz ölçüde yeni destekler verebilecekleri konusunda bizlere destek olabileceklerini ifade ettiler. Şu an itibariyle 250 haneye kredi verebilmenin alt yapısını oluşturduk. İnşallah bugün Ortaköy köyümüzde başlayan nihayete erdirme işi diğer köylerimizde de devam eder.”

Ortaköy Muhtarı Selahattin Çaprak:

“Valiliğimizin ve bölge müdürlüğümüzün sayesine ORKÖY kredisiyle elektriklerimiz yapılıyor. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Ben 6 bin 250 lira kredi kullandım. Evimizin tesisatı baştan sona yenilendi. Sigortaları, panosu, saati yenilendi. Köyümüze 1981 yılında elektrik gelmişti. Elektriğimizi o dönemde yaptırdık. Şimdiye kadar tesisatı değişmedi. Artık teknoloji de gelişti. Eski tesisat yetmiyordu. Şimdi tesisatımız yenilenmiş oldu.”

(Bu haber “kastamonuilkhaber.com”dan derlendi)

Etiketler