İnebolu: 14 Köye Yüksekten Düşmelere karşı
KORUYUCU KEMER

<center> İnebolu: 14 Köye Yüksekten Düşmelere karşı </center><center><font color=’blue’> KORUYUCU KEMER </font></center>

Kastamonu’da İl Jandarma Komutanlığı‘nca yaşama geçirilen “Ağaçtan ve Yüksekten Düşme Olaylarını Önleme Projesi” kapsamında yurttaşlara koruyucu kemer dağıtılarak, yüksekten düşme olaylarının azaltılması amaçlanıyor.

Valiliğin desteğiyle başlatılan “proje“ kapsamında, İnebolu’da da 14 köye yüksekten düşmelere karşı koruyucu emniyet kemeri dağıtıldı.

Proje kapsamında ilk aşamada il düzeyinde 385 kişiye ağaca tırmanmalarda kullanılmak üzere emniyet kemeri dağıtılacak.

Kastamonu İl Jandarma Komutanı Albay Mücahit Avkıran,

Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde meydana gelen olayları analiz ettiğimizde, kazaen yaralanma olaylarında özellikle yüksekten düşme ve ağaçtan düşme olaylarının yoğunluk teşkil ettiğini gördük. Her yıl özellikle bu aylarda kestane ve ceviz toplamak için ağaca çıkan vatandaşlarımız maalesef ağaçtan düşmekte, ölüm ve yaralanmalara sebebiyet vermektedir. Olayları incelediğimizde 2018 yılından itibaren 2 yıl 10 aylık bir dönem içerisinde jandarma sorumluluk bölgesinde toplam 300 yüksekten düşme olayının meydana geldiğini, bu olaylarda da 20 vatandaşımızın maalesef hayatını kaybettiğini; 280vatandaşımızın da yaralandığını tespit ettik. Hatta yaralanan vatandaşlarımızın büyük bir kısmının da maalesef sakat kaldığını belirledik. (…) Kastamonu İl Özel İdaresi‘nden bir bütçe ayrılarak vatandaşlarımıza bu olaylarda alınacak tedbirler için emniyet kemeri, emniyet halkası ve emniyet ipi alınması sağlandı. Bu kapsamda aldığımız malzemeleri biz, vatandaşlarımıza ücretsiz olarak köylerimizde dağıtmaya başladık.”

İnebolu Jandarma Komutanı Fatih Akbay:

Yüksekten Düşmeleri Önleme Projesi kapsamında İnebolu İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından 14 köye emniyet kemeri ve ipi dağıtımı yapıldı. Köy muhtarlarına ve vatandaşlarımıza emniyet kemerinin kullanımı uygulamalı olarak gösterildi. Bu emniyet kemeri sayesinde ağaçtan düşme olaylarının minimuma ineceğini düşünüyorum.‘’

(Bu haber “inebolupostasi.com“dan derlendi)

Etiketler