İNEBOLU ÇAYI ‘SİL BAŞTAN!’

İNEBOLU ÇAYI ‘SİL BAŞTAN!’

Bölgemizde 3 yıl içinde 3 kez ardı ardına yaşanan sel baskınları, İnebolu Çayı içinde de değişiklikleri beraberinde getirdi.

Devlet Su İşleri (DSİ) 23. Bölge Müdürlüğü, son yaptığı eksiltmelerle İnebolu Çayı’nda “sil baştan” çalışma başlattı.

DSİ’nin bu yıl İnebolu Çayı’nda yaptığı 2 eksilmenin toplam ederi 412 milyon 252 bin 500 TL oldu.

11 Ağustos 2021 sel baskınında İnebolu Çayı taşma noktasına geldi. Çay içinde biriken birikinti. DSİ ekiplerince aylar süren çalışmayla temizlendi.

İnebolu ve çevresinde 27 Haziran 2022’de ikinci kez sel baskını yaşandı.

Yoğun yağışların ardından İnebolu Çayı taştı. Çay üzerindeki 2 yaya köprü yıkıldı.

İlk yıkımın üzerinden 1 yıl geçmeden yaşanan ikinci sel olayından sonra DSİ İnebolu Çayı’nda yeniden düzenlemeye gitti.

Pazaryerinden denize doğru dere yatağındaki dolgu alanlarının büyük bölümü kaldırıldı.

Dere yatağı biraz genişletildi. Köprübaşı’ndan başlanarak, iki köprü arasındaki otopark alanları da kaldırıldı.

DSİ milyonlar harcayarak bu çalışmayı tamamladıktan sonra, 5 Haziran 2023’te üçüncü sel baskını yaşandı. İnebolu Çayı’na sığmayan sel suları halka korkulu anlar yaşattı.

Karayolları ve DSİ’nin ortak eseri Terminal Köprüsü de bu korkunun bir gerekçesi oldu.

Devlet Su İşleri (DSİ) ardı ardına yaşanan 3 sel baskınının ardından İnebolu Çayı içinde köklü değişikliğe gitti.

İnebolu Çayı’nda “taşkın riski”ni ortadan kaldırmayı amaçlayan DSİ Bölge Müdürlüğü, 26 Ekim 2023’te “acele” olarak “pazarlık” yöntemiyle büyük bir “eksiltme” yaptı. Eksiltmeyi 249 milyon 874 bin 187 TL’yle kazanan Kuzey Yapı İnşaat-Royal İnşaat İş Ortaklığı ile 17 Kasım 2023’te sözleşme imzalanarak yer teslimi yapıldı ve işin tamamlaması için 10 aylık süre verildi (gerekirse gece 22.00’ye dek çalışılarak çalışmaları süre bitimi olan 21 Eylül 2024’e dek tamamlamasını istedi).

Çalışmalarını sürdüren kuruluş, DSİ’nin 2022’de yaptırılan İnebolu Çayı içindeki beton duvarları kırdı. Kırılan duvarların beton parçaları bir yandan kaldırılırken yeni duvarlar için kazı yapılmaya başlandı.

Bu kapsamda İkiçay’dan denize dek İnebolu Çayı kıyılarındaki tüm dolgu alanlarının kaldırılacağı, dere yatağının genişliğinin 40 metreye çıkartılacağı bildirildi. Dere yatağının içine, yer yer 5-8 metre yüksekliğinde “perde beton duvarlar” (hız düşürücü engeller) yapılacağı belirtildi.

İnebolu Çayı içinde yoğun çalışmalar sürdürülürken, DSİ 23. Bölge Müdürlüğü, 15 Kasım 2023’te bir eksiltme daha açarak “üst havza önlemleri” aldı:

Çorakçay Deresi’nde; 300 m çift yanlı ve 900 m tek yanlı beton/betonarme ağırlık duvarı, 1 geçiş yapısı (menfez), betonarme duvar üstlerine korkuluk yapılacak.

Çorakçay Deresi’nin üst havzasında da, 1 beton “tersip bendi”, İnebolu Çayı’nda 750 metre çift taraflı betonarme duvar ve duvar üzeri korkuluk yapılacak.

500 günde tamamlanacak olan bu eksiltmenin ederinin 164 milyon 872 bin 500 TL olduğu açıklandı.

Bu 2 eksiltmeyle İnebolu Çayı’nda 412 milyon 252 bin liralık çalışma yapılacak

Öte yandan, DSİ’nin 9 Ağustos 2022’de yaptığı eksiltmeyle İnebolu Çayı 2. Kısım çalışması için de Yüklenici Kuruluş Tuna İnşaat’a 27 milyon 970 bin TL ödenmişti. Ancak, yapılan beton perde duvarlar yapımından 1 yıl sonra tümüyle yıkılarak harcanan para boşa gitmiş oldu.

Yeni yapılan Terminal Köprüsü’nün yıkılarak, yükseltileceğini de buraya ekleyelim!

(Bu haber ”yeniIneboluGazetesi.com’dan derlendi)

Etiketler