İnebolu:
KAR 150 SERAYI YIKTI

<center> İnebolu: </center><center><font color=’blue’> KAR 150 SERAYI YIKTI </font></center>

İnebolu‘nun Korupınar Köyü‘nün de içinde olduğu birçok köyde, yoğun kar yağışı nedeniyle seralar yerle bir oldu.

Yaklaşık 150 sera yıkılırken, birçoğunun da naylonu yırtıldı.

İnebolu‘nun 36 köyünde yaklaşık 1.000 sera bulunuyor.

Seraların yoğunluklu olarak bulunduğu Korupınar, Göçkün, Toklukaya, Hacımehmet, Yukarı, Sakalar, Uğrak, Akgüney, Aşağı ve Yukarıçaylı köylerinin içinde olduğu birçok yerleşim yerinde geçtiğimiz günlerde yağan yaklaşık 2 m yüksekliğindeki kar, 150 serayı yerle bir etti; yüzde 40’ının da naylonlarında büyük zararlar oluşturdu.

Korupınar Köyü‘nden Pakize Demirci:

“Eşim vefat etti. 5 çocuğuma da ben bakıyorum, onları okutuyorum. Seracılıktan başka geçimim yok. Seram için naylon ve ağaç desteği talep ediyorum.”

Mustafa Mert:

“Kar yığıntısı 5 seramın 2 tanesini yerle bir etti. Toklukaya Köyü‘nde 60 civarındaki seradan yaklaşık 15’e yakını yıkıldı. Birçoğumuzun da naylonları kullanılamaz durumda. Zaten zor durumdayız. Sokak kısıtlamalarından kaynaklı semt ve halk pazarlarının günlerinin değişmesi ve aynı günlere denk gelmesi bizi zor durumda bıraktı. Çocuklarımız okuyor, masraflarımız aynı. Yaz gelmeden seralarımızı tekrar kurmak istiyoruz. Bu afette devletimizden yardım istiyoruz. Bize sera naylonu alınsa diğer masraflarını biz karşılarız.”

15 seraları olan Mustafa Bilgin:

“Seraları kendi imkanlarımızla kurmuştuk. Kar aniden bastırdı. Seramızın 5 tanesi kar yoğunluğundan dolayı yıkıldı. İçerisine de ıspanak dikmiştik, hepsi gitti. Zaten 1 yıldır pandemiden dolayı pazarlarımız daralmıştı, zor durumdayız.“

Korupınar Köyü Muhtarı Mehmet Teke:

“İlçemizde en çok seranın olduğu köy bizim köyümüzdür. Üreticilerimizden gelen bilgilere göre 20 ye yakın seramız yıkılırken birçoğunun da naylonu yırtıldı.”

(Bu haber “msn.com/tr“den derlendi)

Etiketler