İnebolu:
ŞERİFE BACI YÜRÜYÜŞÜ 18-21 ŞUBAT’TA

<center> İnebolu: </center><center><font color=’blue’> ŞERİFE BACI YÜRÜYÜŞÜ 18-21 ŞUBAT’TA </font></center>

Şerife Bacı anısına 100. Yıl Yürüyüşü 18-21 Şubat’ta yapılacak.

Şehit Şerife Bacı’nın şehit oluşunun 100. Yılı nedeniyle Atatürk ve İstiklal Yolu’nda 18-21 Şubat‘ta yürünecek.

İnebolu’dan Kastamonu’ya yapılacak ve 4 gün sürecek olan yürüyüş pandemi kuralları nedeniyle 100 kişiyle sınırlandırıldı ve öncelik kadınlara verildi.

Kurtuluş‘a giden yolda ve Büyük Önder Atatürk’ün “Gözüm cephede Kulağım İnebolu’da” dediği ve 100. Yılı büyük katılımla 9-12 Haziran 2020 tarihleri arasında yapılması planlanan “Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü”, Koronavirüs salgını nedeniyle yapılamamştı.

2021 Yılı‘nın, Şerife Bacı’nın İstiklal Yolu’nda cephane taşırken donarak şehit oluşunun 100. Yılı olması ve İnebolu’yu bombalayan 2 Yunan gemisine karşı Yiğit İnebolu halkının direnişi olan “Şeref ve Kahramanlık Günü”nün 100. Yılı‘na denk gelmesi nedeniyle birçok etkinlik yapılacak.

Yürüyüşe katılmak isteyen katılımcılar ad, soyad, T.C. kimlik numarası, telefon numaraları, e-posta adresleri ve açık adreslerini Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü‘ne bildirmeleri isteniyor.

Kastamonu İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü, Tel: 0366 214 22 18214 97 95, Fax: 0366 212 44 05, E-Posta: kastamonukultur@hotmail.com

(Bu haber “inebolupostasi.com“dan derlendi)

KAĞNILAR 100 YIL SONRA YENİDEN İSTİKLAL YOLU’NDA

İstiklal Yolu‘nda çekilecek 4 bölümlük “Umudun Yolu” belgeseli için Yayıncı Alp Armutlu ve gazeteci Gökhan Karakaş İnebolu‘ya geldi.

Belgeselde İnebolu‘dan Ankara‘ya dek 344 km; Ankara‘dan Alagöz Karargahı‘na dek de 16 km olmak üzere toplam 360 km‘lik İstiklal Yolu‘nda öküzlerin çektiği kağnı arabası 100 yıl sonra yeniden yürütülecek.

Yönetmenliğini Serkan Koç‘un yaptığı belgesel, denizin altında 100 yıl önce bir cephane sandığının bulunmasıyla başlıyor. Proje için Türkan Şoray, Tan Sağtürk, Ayhan Sicimoğlu gibi ünlülere öneri götürülmesi tasarlanıyor.

Alp Armutlu:

“Ulusal bazda Çankırı Eğitim ve Kültür Vakfı şu anda bu projenin sponsoru. Vakıf Başkanı Kaptan Mustafa Can şu anda bu projemize destek veriyor. Onun dışında birkaç armatör kurum ya da kuruluşla da görüşmeler arifesindeyiz, aşamasındayız şu anda.“

İnebolu‘da üç gün çalışma yapan ekibe Yerel Tarih Araştırmacısı Diş Hekimi Mustafa Fakazlı da destek verdi. İnebolu Belediyesi Kent Müzesi başta olmak üzere tarihsel yerlerde ve İstiklal Yolu‘nda incelemeler yapan Armutlu ve Karakaş daha sonra Küre ve Seydiler‘e geçti.

(Bu haber “facebook.com/kadir.yildirim“dan drlendi)

Etiketler