İnebolu’nun Kurtuluş Günü
BİR GÜN ÖNCE KUTLANDI!

<center> İnebolu’nun Kurtuluş Günü </center><center><font color=’blue’> BİR GÜN ÖNCE KUTLANDI! </font></center>

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti grup toplantısında yaptığı konuşmada İnebolu’da 9 Haziran’da yapılması gereken “Kurtuluş Günü” kutlamalarının, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun “program”ına uymadığı için 8 Haziran’a alındığını söyledi:

“Her toplumun bir tarihi vardır. Siyasetçiler o tarihin gereğini yaparlar. Tarihi çarpıtmazlar, yozlaştırmazlar. O tarih milletin ortak çabaları sonucu ortaya çıkan bir tarihtir.”

İnebolu’yu biliyoruz. Kastamonu’nun şirin bir ilçesidir. İstiklal Yolu’nu da biliyoruz. İnebolu’dan başlayıp Ankara’ya kadar gelen yol İstiklal Yolu olarak tanımlanır. Ve İnebolu’nun tarihimiz içindeki değerini de biliyoruz.”

Milli kurtuluş Savaşı’na silahların oradan geldiğini biliyoruz. Kadınların, yaşlıların, gençlerin o silahları nasıl taşıdığını, cepheye silahları nasıl götürdüklerini hepimiz biliyoruz. İnebolu’nun tarihimizde önemli bir yeri var. TBMM kararıyla 9 nisan 1924’te İnebolu’ya İstiklal Madalyası verilmiştir. Üç kente verilmiştir bu madalya. Ancak bu madalyayı alan tek ilçe İnebolu’dur.”

İnebolulular 9 Haziran’ı ‘Kurtuluş Günü’ olarak kutlar. Devletin yönetim kademeleri de orada olur. Fakat bu yıl farklı bir şey oldu. 9 Haziran’ı 8 Haziran’a aldılar. Niçin? Bakanın programı müsait değilmiş. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun programı müsait olmadığı için 9 Haziran’ı 8 Haziran’a aldılar. Ve ben bunu Kastamonuluların vicdanına havale ediyorum. Kastamonu’nun önemli bir tarihinde bakan size uymayıp da Kastamonu’yu bakana uyduruyorlarsa her halde Kastamonuluların sandıkta söyleyeceği laflar olacaktır. Biz Hamamcı Kadı Salih Reis’i hiç unutmadık, Kastamonulular için ne anlama geldiğini de çok iyi biliyoruz. Ama bunlar tarihe bile saygı duymuyorlar.”

(Bu haber “inebolupostasi.com”dan derlendi)

Etiketler