Kadın Kooperatifleri
E-TİCARET SİTESİ KURDU

<center> Kadın Kooperatifleri </center><center><font color=’blue’> E-TİCARET SİTESİ KURDU </font></center>

Kastamonu, Çankırı ve Sinop‘taki 7 kadın kooperatifi biraraya gelerek S S Gücüm Emeğim Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifleri Birliği’ni kurdu.

Birlik, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) desteğiyle e-ticaret sitesi oluşturarak (www.gucumemegim.com) yöresel el sanatları, dokuma, yiyecek gibi ürünlerini satacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı‘ndan “makine, ekipman ve analiz” desteği alan birlik, Ticaret Bakanlığı’nın KOOPDES izlencesiyle de “makine ve ekipman”larını tamamladı.

Kadın kooperatifleri, e-ticaret sitesi üzerinden ilk aşamada yöresel el sanatları, taş baskı, dokuma, tel kırma, keten dokuma, deri yapımları ile yiyecek ürünleri satacak.

Kastamonu Valisi Meftun Dallı:

“Bu fırsat verildiği zaman kadınlarımız, tahayyül edebileceğimizin fevkinde ürünler ortaya koyuyor. İnternet üzerinden ürünlerin satışının yapılacağı site de kadınlarımıza verilecek çok ciddi bir katkı olacaktır. Başta KUZKA olmak üzere kooperatiflerimize, kadınlarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

KUZKA Genel Sekreteri Serkan Genç:

“8 kadın kooperatifleri birliği ülkemizde faaliyet gösteriyor. 7’yi geçtikleri için birlikler, kendi içlerinde birleşerek merkez birliği de oluşturma imkanını yakalamış oldu. Bu birliği kurduk ama gelecekde de bu birliğin kadın kooperatiflerine çeşitli konularda faydalar üretmesi gerekiyor. Bunun ilk kısmı, e-ticaret sitesi oldu.”

e-ticaret sitesinde 14 kadın kooperatifinin ürünlerinin yer aldığını vurgulayan Genç, öteki kooperatiflerin de ürünlerini buradan satabileceğini söyledi.

S S  Gücüm Emeğim Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifleri Birliği Başkanı Serpil Durgut:

’Kadınların gücü emeğinden gelir‘ vizyonuyla çıktığımız bu yolda kadınlar olarak daha fazla kadına destek olabilmek ve güçlenmek için biraraya geldik. Birlikte isek cesuruz. Birlikte isek yol alırız. Gücünüzün, emeğimizden ve birliktelikten geldiğinin farkındayız.”

Konuşmaların ardından katılımcılara “plaket” ve armağanlar verildi.

İzlenceye, Kastamonu Valisi Meftun Dallı, Sinop Valisi Mustafa Özarslan, Çankırı Valisi Mustafa Fırat Taşolar, Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ile kadın kooperatifleri üyeleri katıldı.

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)

Etiketler