Kastamonu:
10 EV VE 1 CAMİ YANDI

<center> Kastamonu: </center><center><font color=’blue’>10 EV VE 1 CAMİ YANDI </font></center>

Kastamonu Merkez‘e bağlı 14 evin bulunduğu Tepeharman Köyü‘nde, dün (6 Kasım) akşam 22.30 dolayInda, Satı Hebipoğlu‘nun evinde elektrik kontağından çıktığı sanılan yangın, 10 ev ile bir camiye sıçradı.

Yangına çok sayıda itfaiye ile Orman İşletme Müdürlüğü ekibi yollandı.

Yangında 10 ev tümüyle yandı. Köy camisinin de çatısı yandı.

Evi yananlardan Mustafa Kadiroğlu:

“Köy havuzunun suyuyla kendi çabamızla yangına müdahale ettik. Önce kontrol altına aldık ama havuzun suyu bittikten sonra kontrolden çıktı. İtfaiye geç geldi. Erken bir müdahale olsaydı bu evler yanmazdı. Can kaybımız şükürler olsun yok. Yanan traktör falan da yok. Sizler de biliyorsunuz bir yangında anılar da yanıyor. Çocukların resimleri yanıyor. Geri döndürülemeyecek bir çok şey yanıyor. Maddiyatımızdan önemlisi maneviyatımız yandı. Bu yangın gece saatlerinde olsaydı belki de burada AFAD şu anda ceset arıyordu.”

Yangında 26 kişinin evsiz kaldığını vurgulayan Kadiroğlu, “Yangında kim evdeki neyi kurtardı bilmiyoruz. Sabah neyimizin yandığını göreceğiz. Yanan ev sayısı 10 ama 5 kişi yazlık olarak kullanıyordu. Yanan 5 hanede 26 kişi mağduruz” dedi.

Yangın yerine giden Kastamonu Valisi Avni Çakır:

“Kısa sürede yangın diğer evlere sıçradı orman ve itfaiye gibi söndürme ekipmanlarımız, buraya intikal edene kadar maalesef 10 ev ve caminin çatısına sıçradı. Şu an itibariyle 10 evimiz tamamen yandı. Camimizin çatısı yandı. Yanan evlerden 5 tanesi boştu. 5 tanesinde vatandaşlarımız ikamet ediyordu. İkamet eden vatandaşlarımızı ilk etapta akrabalarının yanlarına yerleştirdik. Şu an herhangi bir mağduriyet söz konusu değil. Yarın sabah (7 Kasım) itibariyle hem hayvanları hem de kendilerine yeni konutlar yapana kadar kullanacakları uygun alanları planladık. Kullanılmayan kamu binalarını tahsis ettik. Okulumuzu ve camimizi de belli bir süre tahsis edeceğiz.“

(Bu haber “beyazgazete.com“dan derlendi)

Etiketler