Kastamonu: 7.000 Amasya Elması Fidanı
DAĞITILDI

<center> Kastamonu: 7.000 Amasya Elması Fidanı </center><center><font color=’blue’> DAĞITILDI </font></center>

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği‘nce uygulanan; “Kastamonu Meyveciliğini Geliştirme Projesi” kapsamında Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü‘nden alımı yapılan, 7.000 Amasya Elması fidanının, Merkez de içinde 16 İlçede dağıtımı yapıldı.

İl Müdürlüğü bahçesinde yapılan fidan dağıtım törenine; İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem, il müdür yardımcıları, şube ve ilçe müdürleri ile çok sayıda çiftçi katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem:

“Dağıtımını yapacağımız Sertifikalı Amasya elması fidanlarının %50 si çiftçi katkısı olmak üzere toplam 80.000 TL ödeme yapılmış olup bunun karşılığında 7.000 adet fidan 175 üreticimize ulaştırılarak 105 da yeni meyve bahçesi tesisi ilimize kazandırılmış olacaktır. İlimizde toplam 69.523 dekar alanda meyvecilik üretimi yapılmakta olup yaklaşık yılda 46.118 ton üretim yapılmakta, bunun 16.902 tonunu elma oluşturmaktadır. Her yıl sonbahar ve ilkbahar mevsiminde fidan dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Bu gün burada; Amasya elması olmak üzere tozlayıcı çeşit ile birlikte 7.000 meyve fidanı dağıtıyoruz. Fidanların sadece dikimi iyi bahçe olması için yeterli değil. Atalarımız ne güzel söylemiş; bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur diye. Bu fidanlara gözünüz gibi bakmanızı istiyorum. Bu çalışmanın hepimize hayırlı ve uğurlu olmasını diler, emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.”

Daha sonra İlçelerden gelen müdürlüklere ve merkez İlçe çiftçilerine fidanlar dağıtıldı.

(Bu haber “kastamonu.tarimorman.gov.tr“den derlendi)

Etiketler