Kastamonu:
BU YIL 23 BİN TON ELMA BEKLENİYOR

<center> Kastamonu: </center><center><font color=’blue’> BU YIL 23 BİN TON ELMA BEKLENİYOR </font></center>

Kastamonu‘da yaklaşık 23 bin ton elma üretimi bekleniyor.

Kastamonu‘da geçen yıl yaşanan don nedeniyle 10 bin tonun altında kalan elma üretiminin bu yıl 23 bin tona yükselmesi bekleniyor.

Kentte Amasya türü başta olmak üzere granny smith, golden ve starking türü elmanın hasadının ay sonunda tamamlanması bekleniyor.

Sabah saatlerinde bahçelerine hasat için giden çiftçiler, akşam saatlerine dek tek tek topladıkları elmaları traktör yardımıyla depolara götürüyor.

Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur:

“2021 yılında elma rekoltemiz 20 ile 23 bin ton arasında değişecektir. Fiyatı da 3 ile 5 lira arasında değişiyor. Meyve suyuna giden elmaların fiyatı da 65 kuruş ile 1 lira arasında değişiyor. Bu coğrafyanın yapısı gereği buranın elmasının daha kaliteli olduğu yendiği zaman anlaşılıyor.”

Elma Üreticisi Sezgin Pideci:

“Verim çok güzel, memnunuz. Fiyatlarımız 1 lira ile 5 lira arasında değişiyor. Bu yıl fiyatlardan memnunuz. İnşallah böyle devam etmesini dileriz.”

Üretici Ayşe Kartal:

“Elmalarımız bu yıl çok güzel. Hasadın bir hafta daha sürmesini bekliyoruz. Geçen sene hiç olmamıştı, bu yıl bizi memnun ediyor. Kalitesine göre fiyatları değişiyor.”

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)

Etiketler