Kastamonu
DEFNE ÜRETİM MERKEZİ OLUYOR

<center> Kastamonu </center><center><font color=’blue’> DEFNE ÜRETİM MERKEZİ OLUYOR </font></center>

Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Ormancılık ve Tabiat Turizmi İhtisaslaşma Koordinatörü Prof Dr Ömer Küçük, Kastamonu‘yu defne üretim merkezi yapmak istediklerini belirtti.

Ömer Küçük, Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde (Teknokent) oluşturulacak “İhtisas Odaklı Girişimcilik Ekosisteminin Oluşturulması Projesi Girişim Vadisi Kuluçka Programı” tanıtım toplantısında konuştu:

Defnenin ekonomiye kazandırılması ile ilgili projemiz devam ediyor. Bugün Türkiye 42 bin ton civarında defne üretimi gerçekleştiriyor. Bu defne üretiminin ülke ekonomisine doğrudan veya dolaylı katkısı 1,8 milyar lira civarında. Orman Genel Müdürlüğümüzle yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde Cide bölgemizde şu ana kadar hiç kullanılmayan 8 bin dekarlık defne alanı işletme sahası olarak ilan edildi. Buraya da bir bütçe tahsis edildi.”

“Gelişmeler o kadar güzel oldu ki, bu saha 8 bin dekar alandan 2 bin 700 hektar gibi bir alana çıktı. Şu anda Cide‘de rehabilitasyon çalışmaları devam ediyor. Ayrıca o bölgede eğitim çalışmalarını sürdürüyoruz, bir kısmına verildi, vermeye de halen devam ediyoruz. Proje gerçekleştiğinde şu anda Türkiye‘de üretilen defnenin sadece dörtte üçü Kastamonu‘da üretilecek. Hedefimiz Doğu Karadeniz‘de çay ne ise Batı Karadeniz‘de, yani Kastamonu‘da da defne o olsun. Bu yeni yatırım, istihdam, bölgesel kalkınmanın kendisi demektir. Kastamonu‘dan yeni girişimcilerin buralara yönelmesini arzu ediyoruz. Çünkü farklı illerden bu noktada talepler olduğunu ve girişimde bulunduklarını biliyoruz. Bu girişimlerin daha çok buraya akmasını istiyoruz.”

Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Kastamonu Teknokent AŞ Genel Müdürü Prof Dr Kasım Yenigün de Girişim Vadisi Kuluçka Programı üzerine konuştu:

Teknokent Akademi Ofisimiz var. Gerek ihtisas sahasında gerek girişimcilik sahasında verilen bütün eğitimlerin organizasyonunu yapıyor. 750 m2 bina içerisinde 16 ofisimiz var, 21 şirket ile büyüyor. Kastamonulu memleketine geri geliyor.”

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)

Etiketler