Kastamonu: Dut ağacından yaptığı bağlamaları
16 ÜLKEYE YOLLUYOR

<center> Kastamonu: Dut ağacından yaptığı bağlamaları </center><center><font color=’blue’>16 ÜLKEYE YOLLUYOR </font></center>

Kastamonulu Saz Ustası Mehmet Tekeli, Türk halk çalgısı “bağlama”nın “tını”sını dünyanın dört bir yanına ulaştırıyor.

Babasından öğrendiği işini yine babasının “atölye”sinde sürdüren Tekeli, dut ağacından yaptığı bağlamaların eşiğinde, manda boynuzu kullanıyor. Tümüyle el işçiliği ile üretilen bağlamalar Kastamonu sınırlarını aşıp Avrupa, Asya, Amerika ve Okyanusya‘daki 16 ülkeye yollanıyor.

Mehmet Tekeli, “Babam Bekir Tekeli 1957’de amcamın yanına gelmiş ve Tekeli Kardeşler sazı doğmuş. Yaklaşık 66 senedir bu sazlar yapılmaya devam ediyor” dedi ve sürdürdü:

“Bağlamalarımızın eşiklerinde kullandığımız manda boynuzu ağaca göre daha dayanıklı oluyor. Çelik tel ağacı kesiyor ve zamanla oyuklar oluşuyor. O yüzden biz manda boynuzu kullanıyoruz. Bizim sazlarımız “akustik” bir ses veriyor.”

Yaptığı bağlamaların Japonya, İngiltere, Almanya, Fransa, İsveç, Norveç, Avusturya, Bulgaristan, New York, Avustralya, İran, Irak, Özbekistan, Nahçıvan, İsrail ve Kanada‘da tellerine vurulmasının kendisini mutlu ettiğini vurgulayan Tekeli, “Yaptımız bağlamalar 4 kıtaya gidiyor. Bu, bizim için büyük gurur kaynağıdır. Sazımız, sözümüz, kültürümüz illaki oradaki kişilere aks edecektir. Saz kültürünü yaymak, Dede Korkut‘tan bu tarafa süregelmiş olan kültürümüzün devamlılığı açısından da çok önemlidir” dedi.

Babasının UNESCO ödülünü Neşet Ertaş’la birlikte aldığını ansıtan Tekeli, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu bizim için ayrı bir gururdur. Ben de 2013’te babam vefat ettikten sonra bu işi ondan devraldım. Bu işi bir bayrak yarışı gibi görüyorum. Bayrak şu anda bende. Ben de başkalarını yetiştirmek, bu işin devamını sağlamak istiyorum. Çalışmadan hiçbir şey olmuyor. Gençlerin yaptıkları işi sevmelerini istiyorum. İşini ne kadar seversen, sevgini katarsan o derece de güzel ürünler ortaya çıkıyor.”

(Bu haber “aa.com.tr”den derlendi)

Etiketler