Kastamonu
GÜNEY KARADENİZ JEOPARKI

<center> Kastamonu </center><center><font color=’blue’> GÜNEY KARADENİZ JEOPARKI </font></center>

11 ilçeyi kapsayan Kastamonu Güney Karadeniz Jeoparkı (JEOKAR) çalışmalarına ilişkin toplantı Kastamonu Valisi Meftun Dallı başkanlığında yapıldı.

Cide, Pınarbaşı, Şenpazar, Azdavay, Ağlı, Küre, Doğanyurt, İnebolu, Bozkurt, Abana ve Çatalzeytin ilçelerini kapsayan yaklaşık 4.414 km2’lik alanda kurulan Kastamonu Güney Karadeniz Jeoparkı (JEOKAR) çalışmalarına ilişkin Kastamonu Valisi Meftun Dallı bilgi verdi:

“İlimizin sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal unsurların korunması, yerelin sosyo-ekonomik refahının ve uluslararası ağlara entegrasyon yoluyla marka değerinin artırılmasına yönelik Valiliğimiz himayelerinde 2019 yılından beri UNESCO Miras Listeleri ve programlarına farklı alanlarda hazırlanmak üzere sistematik çalışmalar, kurum ve kuruluşlarımızın iş birliği ile yürütülmektedir. Bu amaca yönelik olarak kamu kuruluşlarımızın temsilcilerinden oluşan Kastamonu UNESCO Masası da ülkemizde ilk kez ilimizde kurulmuştur. UNESCO Masası tarafından çalışılan alanlardan biri olan Kasaba Köyü Mahmut Bey Camisi’nin ülkemizin ilk seri başvurusu olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesinin sevincini geçtiğimiz eylül ayında hep birlikte yaşamıştık.”

“Masanın diğer bir çalışma konusu ise UNESCO Küresel Jeopark Ağı’na dahil olabilmek. Bu çerçevede ilk olarak ilimizde Karadeniz’in oluşumunu temel alan jeolojik yapı üzerine çatı bir destinasyon olarak tanımlanabilecek özel bir alan oluşturmak üzere il genel meclisimizin kararına istinaden 2021 yılında Kastamonu Güney Karadeniz Jeoparkı’nı (JEOKAR) kurduk. 2022 ve 2023 yıllarında ulusal ve bölgesel felaketler dolayısı ile geçirdiğimiz zor günlerde her ne kadar bu yöndeki çalışmalarımızı kamuoyu ile paylaşmamış olsak da Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansımız (KUZKA) koordinasyonunda, ilgili kurumlarımızın katkıları ile birçok çalışmayı eş zamanlı olarak yürüttük. Artık bazı idari kararlar alarak da vites yükseltmenin, bu alandaki çalışmaları sonuçlandıracak adımları atmanın tam zamanı. ”

JEOKAR ile bölgede rehberli turlar, standart ve farklı yaş grupları için gezi programları, bilimsel programlar, yürüyüş ve bisiklet rotaları, binicilik gibi etkinlikler, bölgesel pazar ürünlerinin satıldığı pazarlar, doğrudan satış, hediyelik eşya, el sanatları, bölgesel ve ekolojik ürünlerden oluşan yöresel restoranlar, jeo-parkurlar, kültürel parkurlar, orman parkurları gibi farklı ürünler ile bölgede sürdürülebilir turizme ve yerel kalkınmaya katkı sunulmasını amaçlıyoruz. Bununla birlikte jeopark alanlarında; yaşam ve tüm faaliyetlerin devam etmesinin esas olduğundan hareketle, turizm yönlü faaliyetlerde yerel paydaşlarımızın maksimum fayda sağlamasını hedefliyor, ilde yapılan faaliyetlerin kentimizin uluslararası bilinirliğine katkı sağlayarak, şehrin turizm sektöründe rekabetçiliklerinin artırılmasına da vesile olacağını umuyoruz.”

“Bu doğrultuda çalışmalarımızı 2024 yılı boyunca hızlandırarak, JEOKAR’ın faaliyetlerle dolu bir yıl geçirmesini, yılın son çeyreğinde de Ulusal Jeopark Ağı’na dahil olma konusundaki başvurumuzu UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’na sunmayı planlıyoruz. Bu çalışmaya emeğini ve vaktini koyan değerli çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.”

(Bu haber “inebolupostasi.com”dan derlendi)

Etiketler