Kastamonu: Karaçomak Barajı’nda Sular Çekilince
VALİLİK VE BELEDİYEDEN UYARI YAPILDI

<center> Kastamonu: Karaçomak Barajı’nda Sular Çekilince  </center><center><font color=’blue’> VALİLİK VE BELEDİYEDEN UYARI YAPILDI </font></center>

Karaçomak Barajı‘nda su düzeyinin düşmesi nedeniyle valilik ve belediye, “su tasarrufu“ uyarıları yaptı.

Kastamonu’nun içme suyu gereksiniminin karşılanması için yapılan Karaçomak Barajı’nda “su sıkıntısı“ savaşımı veriliyor.

Tarihinin en düşük su düzeyini yaşayan ve yıllık 23 milyon m3 suya gereksinimi olan Karaçomak Barajı’nın son durumu, kentte su sıkıntısının yaşanabileceği kaygısını yarattı.

47 yıllık barajın dolması için kar yağışının beklendiği kentte, valilik ve belediye, yurttaşları “su tasarrufu“ yapmaya çağırdı.

Karaçomak Barajı’nın yanısıra Devrekâni’de Kınık Barajı ile Beyler Barajı, Daday’da Taşçılar Göleti ve Bezirgan Barajı ile Taşköprü’de Germeçtepe barajlarında da su düzeyinin büyük oranda düştüğü, bu kapsamda kamu kurum ve kuruluşlarıyla yurttaşların “su tasarrufu“ yapmaları uyarısında bulunuldu.

Kastamonu Valiliği, yayımladığı genelgede tüm kamu kurum ve kuruluşlarında “su tasarrufu“ sağlamak amacıyla 4 ay içinde hizmet alanlarında, yemekhane, okul, yurt, pansiyonlar ve benzeri eklentileri de içinde, “tüm üniteler“inde uygun olan musluklar için “su tasarruf başlığı“ takılacağı vurgulandı.

Kamu kurumu yöneticilerinin, kurumlarının bahçelerindeki çim, ağaç sulama sistemleri, araç yıkama gibi birimlerde su tüketimini azaltmak için gerekli önlemleri alacakları belirtilen genelgede, temiz su kaynaklarında kirlilik oluşturan durumlar için belediye, DSİ 23. Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve kolluk güçlerinden bir ekip oluşturulacağı, kirlilik oluşan kaynaklara yönelik gerekli yaptırımların uygulanacağı bildirildi.

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu:

“Özellikle herkesin evlerinde olduğu pandemi döneminde hafta sonu cuma gecesinden pazartesi sabahına kadar devam eden süreçte su kullanımımız çok artıyor. Herkes aynı saatlerde su kullanmaya başlıyor ve dolayısıyla özellikle iklim değişikliklerinin Kastamonu’ya da büyük etkileri oldu. Biz, kış memleketiyiz diyorduk, fakat kıştan eser yok. Epeyi bir müddettir bırakın karı, yağmur bile yağmadı. Bu yüzden tabii ki de su seviyemiz çok altlarda şu anda. Bu yüzden yapabileceğimiz en önemli olan suda tasarruftur…”

(Bu haber “kastamonuguncel.com“dan derlendi)

Etiketler