Kastamonu:
KÖYLER LAVANTA KOKACAK!

<center> Kastamonu: </center><center><font color=’blue’> KÖYLER LAVANTA KOKACAK! </font></center>

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr Aydoğan Aydoğdu‘nun, “Kastamonu’nun köyleri lavanta kokacak” düşüncesinden yola çıkarak oluşturduğu lavanta tarlaları ilde örnek oldu.

Kastamonu-İhsangazi karayolunda önceki yıl 6 dekar tarla satın alan Aydoğdu, buna ek olarak kiraladığı 6 dekar yere de tümüyle lavanta dikti.

Tarlanın birini “turizm tesisi”ne dönüştürmeyi planlayan Aydoğdu, ötekinde de lavanta balı üretmeyi amaçlıyor.

Aydoğdu‘nun lavanta tarlaları ilçe belediyeleri, sivil toplum kuruluşları ve tarıma ilgi duyanların ilgisini çekti.

Doç Dr Aydoğdu‘nun öncülüğünde bu yıl Kastamonu‘da 10 tarlaya daha lavanta ekimi yapıldı.

Bu yıl, il genelinde yaklaşık 50 dekar yere lavanta dikimi için öncülük yapan Aydoğdu, gelecek yıl da 150 dekar yere lavanta dikimi yapmak için bugünden hazırlıklara başladı:

Sosyal sorumluluk projelerim benim katma değerli ürünlerle ilgili birtakım çabaları da ortaya koymamı gerektirdi. Başta kekik balı üzerine odaklanmıştım. Ancak, araştırmalarım geliştiğinde lavanta balının çok daha güçlü bir alternatif olduğunu gördüm. Zaman içinde lavantanın sadece tıbbi ve aromatik bitki değil anı zamanda turistik açıdan da çok güçlü bir çekim gücü olduğunu gördüm. O günden beri ‘Kastamonu köyleri lavanta kokacak Kastamonu kırsalı lavanta turizmi ile kalkınacak’ ilkesiyle başlattığım proje fikri doğdu.”

Önceki yıl 2 tarlaya lavanta dikimi yaptığını anlatan Aydoğdu:

“Aradan bir yıl geçti, lavantalarımız büyüdü ama önümüzdeki yıl gerçek görüntüsüne ulaşacaklar. Bir yandan da arı yetiştiriciliği ve bal üretimi yapıyoruz. Amacımız lavantayı Kastamonu kırsalı için gerçek anlamda turistik çekim gücü olarak kullanmak, üç yıl içinde kümelenmeyi gerçekleştirerek ve 3 milyon lavanta turistine erişmek.”

Lavanta tarlalarının herkesin ilgisini çektiğini aktaran Aydoğdu:

“Geçen yıl 2 tarla ile bu işe başladım. Bu yıl 5’e çıkardık. Geçen yıl çalışmamızın Anadolu Ajansı tarafından duyurulmasının ardından birçok arkadaşımız, belediye ve sivil toplum kuruluşu bana ulaştı ve lavanta tarımına başladı. Taşköprü Kadın Girişimciler Kooperatifimiz ekim yaptı ve olağanüstü bir sonuç aldı. Pınarbaşı Belediyemiz bana ulaştı, ekim yaptı, İhsangazi Belediyesi bana ulaştı, lavanta ekti. Kastamonu Merkez’de Daday‘da ve diğer ilçelerde 10 tarlaya daha lavanta ekildi. Önümüzdeki yıl tarla sayımı 6’ya çıkartacağım. Önümüzdeki yıl birçok arkadaşımız lavanta ekecek. Ben 50 dönüm araziye daha lavanta ekmeyi planlıyorum. Cide Yerel Eylem Derneği Başkanı, 40 dönüm arazisine ekecek. Sayamadığım daha birçok kişi Kastamonu‘da lavanta ekecek. Halkamız her geçen gün genişliyor. Hedefimiz Kastamonu‘yu bir lavanta köyüne dönüştürmek.”

Taşköprü Köy-Üret Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Behiye Ekinci de, Aydoğdu‘nun kendilerine örnek olduğunu söyledi. Aydoğan Aydoğdu aracılığıyla sağladıkları 6 bin lavanta fidesini Taşköprü Kaymakamlığı’nın da desteğiyle 6 dekar yere diktiklerini vurgulayan Ekinci, “Aydoğan Hocamız bize bu konuda hem önayak oldu hem de her türlü desteği verdi. Bu sayede bir kadın kooperatifi olarak önemli bir adım atmış olduk” dedi. Bu yıl ilk aşamada 6 dekarda ekim yaptıklarını aktaran Ekinci, gelecek yıl 6 dekar ekim daha yapmayı planladıklarını söyledi.

(Bu haber “sondakika.com”dan derlendi)

 

Etiketler