Kastamonu:
KÖYLER LAVANTA KOKACAK

<center> Kastamonu: </center><center><font color=’blue’> KÖYLER LAVANTA KOKACAK </font></center>

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr Öğretim Üyesi Aydoğan Aydoğdu, yöre halkına örnek olmak amacıyla 12 dekar alanda lavanta tarımı yapıyor.

Kastamonu-İhsangazi karayolunda 6 dekar tarla satın alan Aydoğdu, buna ek olarak kiraladığı 6 dekar alana da tümüne lavanta dikti.

Tarlanın birini turizm kuruluşuna dönüştürmeyi planlayan Aydoğdu, ötekinde lavanta balı üretmeyi amaçlıyor.

Kastamonu‘nun doğasının olağanüstü olduğunu, çok etkileyici bir coğrafyaya sahip olduğunu düşünüyorum ama ne yazık ki çok göç vermiş, üretken insanlarını göndermiş. Buna bağlı olarak ekonomik bir gerilik başlamış.”

Kastamonu sahip olduğu kırsal mirasla makus kaderini aşacak olağanüstü potansiyele sahip. Ben de bu potansiyelin ekonomik çıktılara dönüşeceğini rol model projeyle göstermek istedim. Sloganımız, ‘Kastamonu köyleri lavanta kokacak, Kastamonu kırsalı lavanta turizmi ile kalkınacak.’ Bulunduğumuz yer 6 dönümlük arazi. Buraya lavanta diktik. Her şey yolunda giderse desteklemelerle buraya turistik tesis yapmak istiyoruz. Konuklarımızı, bir yanında lavanta denizi bulunan, diğer tarafta olağanüstü güzellikle baraj gölü olan bu tesiste ağırlamak istiyoruz. Olağanüstü manzarada kuş sesleri içinde hoş zaman geçirecekler. Lavantalarımız 3 yıl içinde istediğimiz güzelliğe ulaşacak. Bu yatırım diğer girişimciler için de örnek olacak.”

Kastamonu‘da benim bildiğim lavanta ekim örneği yok. Bu bölgeye uygun lavanta türünü bularak ekimini yaptık. 6 dekarlık alanda lavanta balı üretimi yapacağız.”

“Akademiler sadece bilgi üretmezler, aynı zamanda rol model projeler üstlenirler. Kimsenin aklına getirmediği farklı bakış açısıyla farklı şeyleri gerçekleştirerek diğer potansiyel yatırımcılara örnek olurlar. Ben de bunu yapmaya çalışıyorum.”

Lavanta çok verimli bir bitkidir. Bir kez diker, 20 yıl boyunca ürün alırsınız. Bu ürünü lavanta suyu, yağı, tohumu ile değerlendirebilirsiniz. Ya da turizmde, arı yetiştiriciliğinde kullanabilirsiniz. Benim temel önerim, kimse yatırımdan korkmasın. Lavanta hem kokusu hem de ürünleriyle Kastamonu‘nun makus kaderini yenmede çok önemli bir bitkidir.”

(Bu haber “aciksoz.com.tr“den derlendi)

Etiketler