Kastamonu:
MOBİL KISIRLAŞTIRMA ARACI AÇILDI

<center> Kastamonu: </center><center><font color=’blue’> MOBİL KISIRLAŞTIRMA ARACI AÇILDI </font></center>

Kastamonu‘da, sokak hayvanlarının iyileştirilmesinin de yapılacağı “mobil kısırlaştırma aracıKastamonu Mahalli İdareler Birliği’nce (KASMİB) kullanıma sunuldu.

Veteriner kliniği” olarak tasarlanan araç, Kastamonu’nun Kent Merkezi ile 19 ilçede hizmet verecek.

Yürütülecek çalışmayla sokak hayvanları kısırlaştırılırken, gereksinim durumunda hayvanların bakımları da yapılacak.

Kastamonu Valisi Avni Çakır, KASMİB önünde düzenlenen tanıtım konuşmasında, aracın son derece “modern”, en son “teknoloji”yle donatılmış “gezici bir hastane” olduğunu söyledi:

“Özellikle sahil bölgelerimizde yazın artan nüfusla beraber çok aşırı miktarda dışarıdan kedi, köpek gibi hayvanlarımızın bölgemize gelişi ve tatil süreci sonrasında bölgemizde kalışları söz konusuydu. Son derece kontrolsüz bir görüntü ortaya çıkıyor. Devreye sokacağımız bu aracımızla beraber bu konuda sokak canlılarımıza en üst seviyede sağlık hizmeti vermiş olacağız.”

Bu konuda ilçe belediyelerinin de üzerlerine düşen yükümlülükler olduğunu belirten Çakır, şöyle sürdürdü:

“Çünkü sadece operasyon ile bitmiyor. Operasyon sonrasında da hayvanların belirli bir rehabilite döneminden geçmesi için uygun alanların oluşturulması gerekiyor. Bununla ilgili arkadaşlarımız hazırlıklarını tamamladı. Burada sadece kısırlaştırma yapmayacağız. Sokak hayvanlarının her türlü rahatsızlıklarında cerrahi müdahale gerekiyorsa onları ve aşılamaları konusunda da arkadaşlarımız her türlü hizmeti verecekler. ”

(Bu haber “kastamonuilkhaber.com”dan derlendi)

Etiketler