Kastamonu:
TÜRK KADIN MİTİNGİ’NİN 102. YILI

<center> Kastamonu: </center><center><font color=’blue’> TÜRK KADIN MİTİNGİ’NİN 102. YILI  </font></center>

Bugün, Anadolu kadınının “işgale karşı direniş meşalesi”ni Kastamonu’dan yakan “Kurtuluş’un Anneleri“ni anıyoruz.

Kastamonu kadınının “işgal”e karşı “direniş ateşi”ni yaktığı 10 Aralık 1919’dan bugüne tam 102 yıl geçti.

Kastamonu kadınının “şeref günü” olarak kabul edilen 10 Aralık İlk Türk Kadın Mitingi’nin yıldönümü etkinlikleri bugün (10 Aralık) yapılıyor.

İzlence kapsamında, bugün saat 10.00’dan başlanarak, 10 Aralık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünden Cumhuriyet Alanı’na dek “kortej yürüyüşü” yapılacak.

TARİHÇE

İlk Türk Kadın Mitingi Kastamonu’da 10 Aralık 1919 günü Öğretmen Okulu bahçesinde 3 bin kadının katılımıyla yapıldı.

Miting Düzenleme Komitesi Başkanı olan Zekiye Hanım, din ve istiklal için ölmeye ve kanlarını evlatlarının ve eşlerinin kanlarıyla karıştırmaya hazır olduklarını söyledi.

İlk Kadın Mitingi‘nin Kastamonu’da düzenlenmesinin önemli nedenlerinden biri, burada örgütlenmiş kadın derneklerinin oluşudur.

1911’de bir yargıcın eşince Donanmai Osmani Muavenet-i Milliye Cemiyeti Kastamonu Kadınlar Şubesi, Kastamonu Müdafai Hukuk Hanımlar Cemiyeti kurulmuştur.

1912 de de Vali Galip Bey’in Eşi’nce, Hilali Ahmer Cemiyeti Kadınlar Şubesi, 1916’da da yine Vali Atıf Bey’in başkanlığında Hanımlar İş Yurdu Kastamonu Şubesi kurulmuştur.

Örgütlülük ve Yarbay Osman Bey’in önderliği bu mitingin gerçekleşmesini sağlamıştır.

(Bu haber ”nasrullahgazetesi.net”ten derlendi)

İSTANBUL’DA

Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi (DMKİ) “Anadolu’nun işgali”ne karşı seslerini duyurmak amacıyla 10 Aralık 1919’da Kastamonu’da düzenlenen “ilk kadın mitingi”nin 102. yılına özel İstanbul’da izlence düzenleniyor.

Sarıyer Belediyesi Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’ndeki etkinlik bugün (10 Aralık) saat 19:00’da yapılacak.

Etkinlik kapsamında Prof Dr Sakine Esen Eruz, “20. Yüzyılda Batı’da ve Türkiye’de Kadın Hakları ve Kastamonulu Kadınları’ konulu “konferans” verilecek.

Tiyatro Sanatçısı Tülay Günal’ın sunumuyla yapılacak izlencede Kastamonu Kadın Mitinginin 100. Yılı onuruna Besteci ve Orkestra Şefi Oğuzhan Balcı’nın bestelediği “Ilgaz’dan” adlı senfonik eser dinlenecek ve Selçuk Metin’in yönetmenliğini yaptığı Tilbe Saran ve Ali Hocaoğlu’nun seslendirdiği belgesel film izlenecek.

Kastamonu’da doğan Oğuz Atay’ın da 44. ölüm yılında anılacağı etkinlik, TRT ve İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı sanatçılarının dinletisiyle tamamlanacak.

DMKİ Dönem Başkanı Ender Yılmaz:

“Tarihimizin önemli köşe taşlarından biri olan 10 Aralık eyleminin ve Kastamonu’nun ülkemize armağan ettiği değerlerin tüm Türkiye tarafından daha iyi bilinmesi, aynı zamanda tarihimizde hak ettiği yeri almasını sağlamak için bu tür anma etkinliklerini yalnız Kastamonu’da değil, Kastamonu dışında da düzenleyerek yerelden ulusala bir köprü kurma amacındayız. Tüm hemşerilerimizi ve İstanbulluları bu özel programa davet ediyoruz.”

Batı Karadenizli Kadınları’n sosyo-kültürel gelişimine katkıda bulunacak bir “Kadın Enstitüsü”nü de içeren çeşitli projelerinin çalışmalarının sürdüğünü bildiren DMKİ Başkan Yardımcısı Zeynep Esen de “Kastamonu’dan dünyaya açılan kadın ufkunu yıllara yayarak genişletmek, en büyük arzumuz” dedi.

(Bu haber “vitrinhaber.com”dan derlendi)

Etiketler