Küre Dağları:
KARDELENLER KARSIZ AÇTI

<center> Küre Dağları: </center><center><font color=’blue’> KARDELENLER KARSIZ AÇTI </font></center>

Soğuk kışları ve yoğun kar yağışıyla bilinen Küre Dağları‘nda sıcaklıkların yüksekliği nedeniyle kardelenler, bu yıl kar görmeden açtı.

Şenpazar İlçesi‘ndeki dağlık bölgelerde her yıl martta karlar arasında açan kardelenler, bu yıl hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle erken ve karsız açtı.

İlçeye bağlı Aşıklı Köyü‘nde yaşayan Yüksel Erdoğan:

“Her sene mart ayının ortalarında kar içinden ince ince çıkardı. Çiçekleri beyaz olduğu için kardan ayırt etmek zor olurdu. Karlar eridikçe daha belirgin olurdu. Bu sene çok farklı oldu. Kardelenlerle birlikte baharın geldiğini anlardık. Yavaş yavaş diğer çiçekler de açardı. Bu sene kar yağmadı, kış olmadı. Kış yaz gibi geçiyor. Şu anda burada normalde 1 metre kar, havanın eksi 3-5 derece olması gerekiyor ama hava sıcaklığı 18 derecede. Bu sene havaların böyle gitmesi nedeniyle karsız kardelenler oldu. Hiç kar yağmadan kardelenler çiçek açtı.”

Doğa Fotoğrafçısı Cebrail Keleş:

“Burası kardelenlerin mekanı. Her yıl mart ayında doğa fotoğrafçıları olarak gelip kardelenlerin kar altındaki fotoğraflarını çekerdik. Şu anda ocak ayındayız ve kardelenler topraktan çoktan çıkmış, mevsimler şaşmış. Kardelenlerimiz boynu bükük, kar bekliyor.”

Keleş sürdürdü:

“Burası Küre Dağları Milli Parkı sınırlarında. Yeşilin, beyazın, kahverenginin, sarının tüm güzelliğini burada görürsünüz. Şu anda en büyük eksiğimiz kar ve yağış. Topraklarımız susuz, kardelenlerimiz karsız. Kardelen çiçeği adı üstünde kar delen. Baharın müjdecisi bir çiçek, karla birlikte açan ilk çiçek kardelendir. Kardelenin çıkmaması gereken bu mevsimde çevre kardelenlerle doldu.”

(Bu haber “sondakika.com“dan derlendi)

Etiketler