Küre:
ECEVİT ÇORBASI GELECEĞE TAŞINIYOR

<center> Küre: </center><center><font color=’blue’> ECEVİT ÇORBASI GELECEĞE TAŞINIYOR </font></center>

Küre‘de yaşayan Emin Çelik, ailesiyle işlettiği “restoran“da yöresel lezzet “Ecevit Çorbası” sunuyor.

Ecevit çorbası‘nın “yöresel lezzetler“den olmasına karşın, yaygın olarak yapılmadığını öğrenen Çelik, unutulmasını önlemek için Ersizler Köyü‘nde restoran açtı.

Çelik, Ecevit Çorbası‘nın yanısıra sahanda yumurta ve menemen de sunuyor:

“30 yıl önce ilçedeki bir köyde bir anne-baba bana bu çorbayı yapmıştı. Daha sonra işyeri açtım ve bu çorbadan yapmaya başladım. Çok ilgi gördü. İstanbul‘dan bu çorbayı içmek için buraya kadar gelen var. İçine köy yumurtası ve yoğurt konuluyor. Üzerine tereyağı, nane ekleniyor. Burada oğlum ve gelinimle çalışıyorum. 30 yıldır bu çorbayı yapıyorum.”

Oğul Erdal Çelik:

“Ben de bu çorbayı yapmayı babamdan öğrendim. Müşterilerimiz de memnun. Küre deyince akla ilk gelen Ecevit Çorbası. Biz yaptıktan sonra bu çorba yine meşhur oldu, başkaları da yapmaya başladı. Babam bu çorbayı görmeseydi belki de unutulup gidecekti. Babamın sayesinde ben de öğrendim, bizden sonrakiler de devam ettirecek.”

Amasyalı Kasım Atmaca:

“Yıllar önce buradan geçerken merak edip durduk, çok beğendik. Her sene buradan geçerken ziyaret ediyoruz. Çorba çok güzel. Herkese tavsiye ederim. Çok lezzetli. Buranın doğası da harika.”

(Bu haber “beyazgazete.com“dan derlendi)

EROL GÜMÜŞ‘ÜN YORUMU

“Ecevit Çorbası, Küre Ecevit Geçiti‘ndeki İsmail Ağa‘nın hanında yapılan ve daha sonra yine bu handa Mehmet Evyapan ve çocukları tarafından yapılan çorbadır. Küreli olan Emin Çelik‘in bunu bilmemesi ve Küre‘de bir köyde bana bunu yapmışlardı demesini yadırgadım. Atatürk‘ün İnebolu gezisinde, daha sonraları 1951 Yılında Sayın Vehbi Koç‘un ziyaretinde, bu çorbanın ikram edildiği belgelidir. Mehmet Evyapan‘nın torunları Küre‘dedir. Nasıl yapıldığını Emin Çelik ve oğlu onlardan öğrenirse iyi olur. Ecevit Çorbası ve Ecevit usulü sahanda yumurta da Ecevit Hanı‘na Aittir. Patenti onlara aittir. Verdikleri bilgileri de üzülerek okudum ve Küreli bir insanın bu çorbayı kendisine mal etmesini yadırgadım.“

Etiketler